• 15.05.19, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Summeeritud tööaeg

Tööinspektsiooni nõustamisjurist Greete Kaar selgitab, millised on nõuded ja erandid tööajale ning töötasule summeeritud tööaja arvestuse korral.
Summeeritud tööaeg
  • Foto: scanpix
Lugeja küsib: Töötan asutuses, kus on summeeritud tööaeg neljakuulise arvestusperioodiga. Esimese kolme kuuga olen kõik tunnid ära teinud. Mis saab neljandal kuul? Kas ma töötasu selle eest ei saagi?
Vastab Greete Kaar, Tööinspektsiooni nõustamisjurist: Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida summeeritud tööaja arvestuses, mis tähendab, et töötunnid jaotuvad arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt - nt teeb töötaja ühes kuus rohkem töötunde kui teises. Arvestusperiood võib olla maksimaalselt neli kuud, erandjuhtudel kollektiivlepingu alusel pikem (nt tervishoiu-, hoolekande, põllumajandus- ja turismitöötajatel).
Summeeritud tööaja arvestuse korral makstakse töötasu vastavalt kokkuleppele. Kui kokkulepe on tunnitasus, makstakse kokkulepitud tunnitasu iga töötatud töötunni eest. Kuutasu korral makstakse töötajale iga kuu välja kuutasu olenemata selles kuus tehtud töötundide arvust. Kindlasti tuleb silmas pidada, et töötasu alammäärast väiksemat töötasu ei tohi töötajale maksta. Käesoleval aastal on tunnitasu alammäär 3,21 eurot ja kuutasu täistööaja korral 540 eurot.
Kui Teile kohaldub neljakuuline arvestusperiood, tähendab see seda, et tööandja peab töötunnid hajutama nelja kuu peale selliselt, et töötaja nelja kuu jooksul täidaks oma normtunnid. Antud juhul olete oma normtunnid täitnud esimese kolme kuuga, mis tähendab, et neljandal kuul Te tegelikult tööd tegema ei peaks. Kui töötaja tööülesandeid täidab, on tegemist ületunnitööga, mis tuleb hüvitada tasulise vaba ajaga või kokkuleppel 1,5-kordse töötasuga.
Töölepingu seaduse järgi tuleb töötajale maksta töötasu vähemalt üks kord kuus, mis tähendab, et ei saa tekkida olukorda, kus töötajale ühes kuus töötasu ei maksta. Antud juhul tuleb eristada, kas Teil on kokkulepe tunnitasus või kuutasus. Kui Teile makstakse tunnitasu, olete Te kõigi normtundide eest juba töötasu saanud. Sellisel juhul, kui Te neljandal kuul ei tööta, peab tööandja maksma Teile töötasu alammäära (neljanda kuu normtunnid x tunnitasu alammäär). Kui Teile makstakse kuutasu, siis olete Te kolme kuu eest saanud kolm kuutasu ehk tasu kolme kuu normtundide eest, töötanud olete aga nelja kuu normtundide ulatuses. Seega tuleb ka olukorras, kus Te neljandal kuul tööd ei tee, maksta Teile kokkulepitud kuutasu.
Allikas: tooelu.ee

Seotud lood

Uudised
  • 01.04.19, 11:30
Tööaja üldised normid ja ületunnitöö
Tööandja on kohustatud töötajale tagama kokkulepitud töö- ja puhkeaja ning pidama tööaja arvestust (töölepingu seaduse (TLS) §-i 28 lõike 2 punkt 4). Tööaeg tuleb töötajaga kokku leppida töölepingu kirjalikus dokumendis, kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
Uudised
  • 26.03.19, 11:00
Öötöö ja töötamine riigipühadel
Öötöö on töö ajavahemikul kella 22.00-st kuni 6.00-ni. ­Öötöö eest maksab tööandja töötajale üldjuhul 1,25-kordset töötasu kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
Uudised
  • 24.04.19, 14:07
Eesti tööstuse seis lubab palgakasvu jätkumist
Luminori peaökonomisti Tõnu Palmi hinnangul on Euroopa tööstuse kasvuväljavaade tänavuseks aastaks selgelt nõrgem kui veel pool aastat tagasi, kuid Eesti tööstussektoris palgatõus jätkub.
Uudised
  • 02.05.19, 11:35
Kas arsti juures tohib käia tööajast?
Kas tööandja peab lubama töötajal tööajast arsti juures käia? Kas ja kui palju tuleks sellisest käigust ette teatada ja kas tööandja võib ka luba mitte anda?
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele