Mis on arvepettus ja miks raamatupidaja selle õnge läheb
Need ei ole stseenid krimisarjast, vaid ettevõtete reaalsus siinsamas Eestis, kus ettevõtetelt on raha röövitud küberpettustega. Sel aastal on pettustest antud teada juba sama palju, kui oli 2024. aastal kokku.
Enam ei saa end petta mõttega, et meiega seda ei juhtu. Kui sul on töötajad, partnerid ja raha liikumine – siis oledki juba sihtmärk. Kui sa pole teadlik ja tähelepanelik, võib järgmine libaarve olla see, mis läheb su ettevõttele maksma kümneid tuhandeid eurosid.
Sise- ja välisaudit, mida peetakse tõhusaks viisiks pettuste avastamisel, suudab leida tegelikult ainult vastavalt 14% ja 3% pettustest. Üks probleem, millega audiitorid silmitsi seisavad on nö nõela otsimine heinakuhjast - pettuse leidmine tuhandete õigete kannete hulgast.
Küberrünnakute ja -pettuste puhul on kriitiliselt oluline häbikultuuri vältimine ja eksimustest rääkimise julgustamine, kirjutab Elisa valdkonnajuht Joosep Põllumäe.
Raamatupidamisbürood on küberkurjategijatele magus sihtmärk põhjusel, et neil on kliendid ja nad suhtlevad nendega enamasti e-kirja teel, neil on juurdepääs tundlikele äri- ja kliendiandmetele, töötajad teevad kaugtööd ja kasutavad pilvepõhiseid teenuseid.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.