Bioneer kutsub eestimaalasi üles 26. märtsi õhtul ühinema Maa Tunniga ning tõmbama pistikust välja kõik ebatarvilikud elektriseadmed.
Üheks tunniks võiks kustutada ka kõik tuled ja mõtiskleda, kuidas saaks igaüks meist säästa rohkem energiat ja olla jätkusuutlikum, kirjutab Katrin Lipp portaalis Bioneer.ee
Mida Maa Tund endast kujutab?
Earth Hour kampaanias osalemisega saavad inimesed ja ettevõtted väljendada oma tuge ja lootust, et võitlust keskkonna hoidmise eest võetakse tõsiselt kõigis eluvaldkondades.
"Earth Hour" on globaalne manifest kliima kaitseks, mis on lühikese ajaga omandanud ülemaailmsed mõõtmed. Aktsioonile pani aluse Maailma Looduse Fond (WWF) ja sellega püütakse juhtida tähelepanu kliimamuutustele.
Maa Tund läbi ajaloo
Maa Tunni tähistamine sai alguse 2007. aastal Sydneys, kus see osutus väga edukaks. Elektrit ei kasutanud sel tunnil umbes 2,2 miljonit inimest, jättes linna täielikku pimedusse. Sel tunnil vähenes Sydney elektritarbimine umbes 10,1%. 2007. aastal lülitasid oma valguse välja ka Sydney kuulsaimad paigad Ooperimaja ja Harbour Bridge. Maa Tunnil toimusid erilise hõnguga üritused, näiteks peeti pulmi küünalde valgusel.
2008. aastal osales aktsioonis juba 50 miljonit inimest, seega kasvas aktsioon ülemaailmseks jätkusuutlikuks liikumiseks.
2009. aastal oli liikumise eesmärgiks viia Maa tund uuele tasandile, saavutades 1 miljardi inimese kaasalöömine. Ürituses osales rohkem kui 400 linna 88 riigist.
2010. aastal oli aktsiooniga liitunud riike juba 128.
2011. aastal ehk tänavu võtab Maa Tunnist osa üle 4600 linna, neile lisaks kustutavad keskkonna kaitseks tuled nii eraisikud, ühendused kui ka ettevõtted.
Milline eesmärk on Maa Tunnil?
Aktsiooni eesmärgiks ei ole pelgalt kutsuda üles inimesi laupäeva õhtul kustutama kodus oma valgus, et tunni möödudes taas kõik lülitid sisse vajutada.
Taoline ühetunnine kampaania korras elektri väljalülitamine ei taga tegelikku keskkonnasäästu elektrijaamades, sest peavad nemad ju “auru kateldes hoidma”, et tunni möödudes tarbijate vajadusi taas rahuldada.
Maa tunni eesmärgid süsiniku emissiooni vähendamisel on pikaajalisemad.
Maa Tund 2011 toimub üle maailma
Aktsiooni algataja Sydney linn, on sel aastal eesmärgiks võtnud LED-valgustuse paigaldamise parkidesse ja tänavatele ning lähiaastatel valmis ehitada ümber linna kulgev jalgrattatee.
Keskkonnakaitse vajaduse mõistmise sümboolse märgina on laupäeval tunnikese pimeduses ka Eiffeli torn, India värav Mumbais, Brandenburgi väravad Berliinis, Kronborgi loss Taanis, Peruu presidendipalee, Bosphoruse sild Istanbulis, Sydney ooperimaja ja sajad teised kultuuri- ja ajaloolise tähtsusega maamärgid.
Kuidas Maa Tunnil osaleda?
26. märtsil kell 20.30-21.30 on kõik huvilised oodatud ühinema rahvusvahelise keskkonnaaktsiooniga ning kustutama üleliigsed tuled, et üheskoos mõelda energiatarbimise mõjudele.
WWF Earth Hour ootab aktsiooniga liituma ligi miljardit inimest üle maailma ja avaldama veebilehel
http://www.beyondthehour.org/ oma isikliku panuse keskkonna säästimisesse. Interaktiivselt veebilehelt on võimalik jälgida erinevate kontinentide ja riikide elanike lubadusi ning plaanitavaid tegevusi meie keskkonna kaitseks.
Et efekt oleks suurem, saatke see üleskutse edasi nendele, kes sellest veel ehk ei tea!
Mida tehakse kampaania käigus 2011. aastal Eestis?
Tartu linnavalitsus kustutab laupäeval ülemaailmse aktsiooni toetuseks Kaarsilla tuled. Tartu linna keskkonnateenistus kutsub 26. märtsi õhtul linlasi Maa tunniga ühinema ning tõmbama pistikust välja ebatarvilikud elektriseadmed. Tartlastele meenutatakse ka lihtsamaid olmetõdesid. Näiteks pistikusse unustatud vanemat tüüpi telefonilaadija võib tarbida 95% telefoni laadimiseks vajaminevast energiast.
26. märtsil kustuvad tunniks ajaks Rocca al Mare ja Magistrali keskuste üleliigsed tuled. Kokku osalevad projektis kõik 34 Cityconi kontserni kuuluvat kaubandusekeskust Eestis, Leedus, Soomes ja Rootsis. Iga Cityconi kontserni kuuluv kaubanduskeskus osaleb kampaanias omal viisil. Näiteks Tallinna suurim kaubanduskeskus Rocca al Mare lülitatab tunniks ajaks välja hoone esifassaadil oleva reklaamvalgustuse ning katuseparkla perimeetri prožektormastide tuled. Mustamäel asuv Magistrali kaubanduskeskus lülitab samuti kampaania ajaks välja välireklaami valgustuse.
“Osaleme WWF-i ülemaailmsel Earth Hour kampaanial juba kolmandat korda ja teist korda võtavad projektist osa kõik Cityconile kuuluvad kaubanduskeskused,” ütles Cityconi keskkonna juht Kirsi Borg. “Eelkõige sümboliseerib tulede kustutamine meie jagatud muret kliimamuutuse kiirenemise üle,” lisas Borg.
Keskkonnasõbralik lähenemine on Soome kinnisvarainvesteerimisettevõte Cityconi strateegiline valik. Veebruaris 2010 omistati Rocca al Mare kaubanduskeskusele ka Baltikumi esimene rohelise ehituse LEED sertifikaat, mis tähendab seda, et suurem osa kaubanduskeskuse tarbitavast elektrikogusest on toodetud taastuvatest energiaallikatest, nagu hüdro- või tuuleenergia. Rocca al Mare keskus on suurim Eesti Energia Rohelise Energia klient.
RSA toetab ülemaailmset algatust ka omapoolse ettevõttesisese initsiatiiviga - kliima nädalaga. Ligi 22 000 RSA töötajat enam kui 32 erinevas riigis vähendavad Earth Hour nädala jooksul energia-, vee-, ja paberitarbimist ning reisimist, et aidata kaasa keskkonnasäästliku mõtteviisi levimisele. RSA Kindlustuse eestvedamisel on avatud ka eestimaalastele Facebookis lehekülg
http://facebook.com/earthhourestonia, kus on võimalik liituda Earth Hour ülemaailmse aktsiooniga.
“Rahvusvahelise kindlustusettevõttena tunnetame maailma kliimamuutuste mõju rohkem kui paljud teised organisatsioonid. Väärtustame erinevaid algatusi, mis aitavad vähendada indiviidi või organisatsiooni mõju keskkonnale,“ põhjendas RSA Kindlustuse Eesti juht Kaido Kepp ettevõtte tihedat seost Earth Hour projektiga.
“Kliimamuutusest tingitud üleujutused ja looduskatastroofid mõjutavad väga otseselt ka meie igapäevategevust. Jaapani katastroof on üks viimase aja kurvemaid näiteid looduslike jõudude võimsusest. Seetõttu on oluline, et igaüks meist panustaks kasvõi väiksel määral meid ümbritseva keskkonna säästmisesse,“ lisas Kepp.
Mida teevad kampaania käigus eestlased välismaal?
Rootsis esitati linnadele ja omavalitsustele väljakutse võtta osa Maa Tunni Linna tiitli võitmisest. Selleks pidid omavalitsused esitama kõige holistlikuma, inspireerivama ning usutavama plaani, kuidas viia paari järgneva kümnendiga süsiniku emissioon nulli. Žürii koosnes rahvusvahelistest ekspertidest ning sellel nädalal kuulutati 30 osavõtnud omavalitsuse seast võitjaks Malmö, mis kannab ühtlasi ka aunimetust Maa Tunni Pealinn 2011.
Eestlasest Malmö linnapea Ilmar Reepalu on öelnud, et nad on mitmeid aastaid kõvasti vaeva näinud, et leida keskkonnaprobleemidele uudseid lahendusi. Maa Tunni Linna tiitli võitmine on nende edu kinnitus, kuid töö ei ole seal linnas veel lõppenud. Malmö eesmärgiks on saada kogu energia aastaks 2030 taastuvatest energiaallikatest.
Kohtume küünlavalgel või pimeduses!
Autor: Lemmi Kann, Bioneer .ee
Seotud lood
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Enimloetud
3
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Viimased uudised
Siit leiad artikli kinnisvarainvesteeringute kajastamise meetoditest
Hetkel kuum
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Arestitud pool miljonit, viide maksupettusele
Tagasi Raamatupidaja esilehele