Standardi IAS 1 (muudetud1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohibnimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateksainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja StandarditeTõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidelenõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaolulisteobjektide suhtes.
Viide:
IAS 21 “Valuutakursside muutuste mõjud”
PROBLEEM
1. Alates 1. jaanuarist 1999, milEuroopa Majandus- ja Rahaliit (EMU) tegelikult toimima hakkab, saab euroomaette valuutaks ning euro ja rahaliidus osalevate riikide valuutadevahetuskursid fikseeritakse lõplikult; s.t alates sellest kuupäevast kaob risk,et edaspidi tekiks nende valuutadega seoses valuutakursi vahesid.
2. Probleem seisneb IAS 21rakendamises rahaliidus osalevate Euroopa Liidu liikmesriikide valuutadelteurole ülemineku suhtes (edaspidi “üleminek”).
KONSENSUS
3. Ülemineku suhtes tuleb rangeltkohaldada IAS 21 nõudeid välisvaluutatehingute ja välismaiste äriüksustefinantsaruannete ümberarvestuse kohta. Sama põhimõte kehtib valuutakurssidekindlaksmääramise suhtes siis, kui riigid ühinevad rahaliiduga hiljem.
4. See tähendab eelkõige järgmist:
a) tehingutest tulenevaidvälisvaluutas fikseeritud monetaarseid ja mittemonetaarseid varasid jakohustisi tuleb jätkuvalt ümber arvestada aruandevaluutasse, kasutadessulgemiskurssi. Kõik valuutakursi vahed tuleb kajastada tulu või kuluna kohe,välja arvatud juhul, kui ettevõte jätkab oma kehtivate arvestusmeetoditerakendamist sellistest valuutavahetuslepingutest tulenevate valuutakursimuutuste kasumite ja kahjumite suhtes, mida kasutatakse tulevikutehingutega võisiduvate tulevikukohustustega kaasnevate valuutariskide vähendamiseks(eeldatavad riskimaandamisinstrumendid);
b) kumulatiivsed valuutakursi vahed,mis on seotud välismaiste majandusüksuste finantsaruannete ümberarvestamisega,tuleb jätkuvalt kajastada omakapitalis ning kajastada tulu või kuluna üksnesvälismaisesse majandusüksusesse tehtud netoinvesteeringu realiseerimisel; ning
c) rahaliidus osalevate riikidevaluutas fikseeritud kohustiste ümberarvestamisest tulenevaid valuutakursivahesid ei arvata nendega seotud varade bilansilise maksumuse hulka.
Konsensuse kuupäev:
oktoober 1997
Jõustumiskuupäev:
Käesolev tõlgendus jõustub 1. juunil 1998.Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46üleminekunõuetele.
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
3
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Viimased uudised
Siit leiad artikli kinnisvarainvesteeringute kajastamise meetoditest
Hetkel kuum
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Arestitud pool miljonit, viide maksupettusele
Tagasi Raamatupidaja esilehele