Maksuekspert Tõnis Elling: uued tuuled käibe deklareerimisel 2025
Käibemaksuseadus muutus 1. jaanuaril 2025 ja mõistagi on seetõttu ka palju segadust. Maksumaksjad näiteks kahtlevad juba ka üldteada tõdedes ja palju kära on ka käibemaksu kohustuse uute piirmääradega, tõdeb maksuekspert Tõnis Elling murelikult.
Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling Foto: Raul Mee
Palju kära on tõusnud just käibemaksukohustuslaseks registreerimise piirmäära arvutamise ümber ja sellega seoses ka osas, mida siis peab hakkama edaspidi käibedeklaratsioonil deklareerima ja mida mitte.
Euroopa Kohus kinnitas, et maksukohustuslane võib teatud ehitustööde puhul tugineda käibemaksudirektiivi artiklitele 187 ja 190, et nõuda pikendatud käibemaksu korrigeerimisperioodi kohaldamist. Otsus toob selguse, kuidas tõlgendada põhivara ja teenuste sisendkäibemaksu arvestust neutraalse maksustamise põhimõtte alusel.
Elektrienergia müük kuulub käibemaksuseaduse järgi kauba käibe alla, kuid elektriautode laadimise puhul kerkib küsimus, kas tegemist on kauba müügi või teenuse osutamisega.
Käibemaksumuudatused tabavad uuest aastast ka kindlustussektorit, millel on olnud sellega seni vähe seost. Seda põhjusel, et seni ei ole kindlustusteenust käibemaksuga maksustatud, sealhulgas edasikindlustus- ja kindlustusvahendusteenust.
Mittetulunduslike ühingute käibemaksukohustuse teema on oluliselt keerulisem kui äriühingutel. Eestis räägitakse peamiselt mittetulundusühingutest (MTÜ-d) ja sihtasutustest ning kui MTÜ-de osas on päris ulatuslik praktika juba välja kujunenud, on sihtasutuste käibemaksu küsimustes avastamisruumi veel palju. Järgnevas kohtulahendis oli teemaks mittetulundusühingu ettevõtlus ja käibe tekkimine.
HRX on pereettevõtte taustaga rahvusvaheline logistikaettevõte, mis teenindab aastas enam kui 5000 klienti ning toimetab kohale üle 400 000 saadetise kogu Euroopas.