Maksugurmaanidele | Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus kunstiteoste edasimüügil
Euroopa Kohtus on viieaastase vahega olnud kaks kaasust, kus kaebajaks Saksamaal elav kunstikaupmees Harry Mensing. Mõlemad vaidlused puudutavad kunstiteoste ostu ja erikorra alusel edasimüüki.
Maksunõustaja Tõnis Elling selgitab Euroopa Kohtu kaasuse põhjal, kas ja millal saab kunstiteoste puhul erikorda kasutada ning kuidas see piirab edasimüüja sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust.
Foto: Meeli Küttim
Esimeses kaasuses käsitles Euroopa Kohus seda, kas ja millal saab kunstiteoste puhul erikorda kasutada ja kuidas see piirab edasimüüja sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust. Enne kaasuse asjaolude selgitamist annan ülevaate asjasse puutuvate käibemaksudirektiivi ja käibemaksuseaduse sätete kohta.
Globaalne kunstiturg on viimaste aastatega kasvanud hinnanguliselt 64 miljardi dollarini. Kunst omandab üha enam väärtust investeerimisobjektina, kunstiturg on üha aktiivsem ning seetõttu on ka kunsti ostmise ja müügiga seonduvad maksu-ja õigusküsimused päevakorras.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.