Inimestel, kelle töö nõuab vähem füüsilist aktiivsust – reeglina kontori- ja istuva töö tegijad – on vanemas eas väiksem risk kognitiivsete võimete halvenemisele kui neil, kes teevad füüsilist tööd, näitab uus Cambridge ülikoolis tehtud uuring.
Vähene füüsiline aktiivsus on tuntud kui oluline riskitegur paljude tervisehädade, sealhulgas ka mälu- ja keskendumishäirete puhul. Uuringute tulemused selles osas, kas füüsiline aktiivsus ka tegelikult kaitseb kognitiivsete võimete halvenemise osas, pole aga üheselt veenvad.
Cambridge ülikooli teadlased uurisid füüsilise aktiivsust mustreid 8500-l mehel ja naisel, kes olid uuringu alguses vanuses 40-79 eluaastat ja kes olid väga erineva sotsiaalmajandusliku ja haridusliku taustaga. Uuringus eristati füüsilist tegevust tööl ja vabal ajal, et näha, kas neil on erinevad mõjud kognitiivsetele võimetele vanemas eas.
Sageli öeldakse, et mis on hea südamele, on hea ka ajule ning see kindlasti on ka tõsi. Aga nõuanded, mida me peame indiviididena tegema, võivad olla segadusse ajavad. Tänu Cambridge ülikooli uuringule on võimalik analüüsida füüsilise tegevuse mõju erinevates kohtades ja viisidel.
Uuringud osalejad täitsid tervist ja eluviisi puudutava küsimustiku, milles uuriti ka füüsilise aktiivsuse taset nii töö- kui vabal ajal. Samuti viidi osalejatele läbi terviseuuringud. Keskmiselt 12 aastat hiljem kutsuti osalejad testima erinevaid kognitiivsete võimete aspekte nagu näiteks mälu, tähelepanu, visuaalse info töötlemise kiirust ja lugemisvõimet.
Tänu uuringu kestvusele, said teadlased andmeid analüüsida pikas perspektiivis. Uuringust selgus:
- Inimesed, kellel on madal kvalifikatsioon, töötavad tõenäolisemalt füüsilist aktiivsust nõudvatel töödel, aga tõenäoliselt on vähem füüsiliselt aktiivsed vabal ajal.
- Füüsiliselt mitteaktiivne töö (reeglina istuv töö) on seotud madalama kognitiivsete võimete languse riskiga, hoolimata inimese haridustasemest. Need, kes jäid kogu uuringu ajaks füüsiliselt mitteaktiivsele tööle, olid tõenäoliselt 10% parima testisooritaja seas.
- Füüsilise töö tegijatel oli peaaegu kolm korda suurem risk kognitiivsete võimete langusele kui istuva töö tegijatel.
Uuring näitab, et füüsilise aktiivsuse ja kognitiivsete võimete suhe ei ole ühene. Kui regulaarsel füüsilisel aktiivsusel on märkimisväärne positiivne mõju paljude krooniliste haiguste vastu, siis teised tegurid võivad mõjutada kognitiivseid võimeid negatiivselt.
Inimesed, kellel on väheaktiivne töö, reeglina istuva töö tegijad kontorites, saavutasid kognitiivsetes testides paremaid tulemusi hoolimata nende haridustasemest. Siit võib järeldada, et istuv töö on enamasti vaimselt aktiivsem kui füüsiline töö ja see võib pakkuda kaitset kognitiivsete võimete halvenemise eest.
Teadlased ütlevad ka, et vaja on teostada edasisi uuringuid, et teha kindlaid järeldusi füüsilise aktiivsuse ja kognitiivsete võimete omavaheliste mõjude kohta.
Allikas: tööheaolu.ee
Seotud lood
Juba aastaid on paljud tööandjad panustanud inspireerivate töökeskkondade kujundamisse. Ühelt poolt on see aidanud kujundada ettevõtte kuvandit nii töötajate, tulevaste töötajate kui ka klientide silmis. Teisalt on paljusid mõjutanud ka usk, et inspireerivates kontorites ongi inimesed loovamad ja pühendunumad.
Kas sinu töökohas ja -ülesannetes on midagi sellist, mis rikub töö sujuvust ja turvalisust? Mis tekitab sinu töös füüsilist koormust? Milliseid võimalusi on sul ja meeskonnal, et töökoormust vähendada? Luu- ja lihaskonna vaevused on aasta-aastalt oluline rahvatervise ja -majanduse probleem. Lisaks töölt eemalolekule põhjustavad need inimlikku kannatust ning töö efektiivsuse ja tootlikkuse langust.
Kas oled töölt tulles nagu tühjaks pigistatud sidrun, kes päeva lõpus muud ei jaksa, kui vajuda diivanile ja mühatada kaasale? Võib-olla oled harjunud pidevalt jõuetu enesetundega, aga erksust ja heaolu saad ka ise märkimisväärselt mõjutada.
Millal sa viimati lugesid raamatu kaanest kaaneni läbi? Paljud varem innukad lugejad on tasapisi oma harrastusest loobunud. Tänapäeva maailm ei soosi raamatutesse süvenemist. Tähelepanu nimel konkureerivad pidevalt märku andvad sõnumid, e-kirjad ja kogu maailma kassivideod. Keskendumine on raske täiskasvanulegi.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.