• 13.06.20, 09:01

Kas tööpäev viib kogu energia? Väldi neid vigu ja jaksad paremini

Kas oled töölt tulles nagu tühjaks pigistatud sidrun, kes päeva lõpus muud ei jaksa, kui vajuda diivanile ja mühatada kaasale? Võib-olla oled harjunud pidevalt jõuetu enesetundega, aga erksust ja heaolu saad ka ise märkimisväärselt mõjutada.
Kas tööpäev viib kogu energia? Väldi neid vigu ja jaksad paremini
  • Foto: Unsplash
Siin on kõige rohkem levinud vead, mis väsitavad nii tööpäeva ajal kui ka eriti selle järel. Väikeste muudatustega on sul rohkem jaksu ja tegutsed tõhusamalt.
1. Sa ei taastu õigesti
Mida sa teed, kui tööpäev on läbi ja pääsed koju? Lebad diivanil ja avad teleka, loed sotsiaalmeediat või lähed jõusaali higistama? On su valik milline tahes, loodetavasti on see midagi teistsugust kui see, mida teed tööl.
Kui kontoripäeva lõppedes oled jälle ekraani taga, siis sa ei taastu korralikult. Eriti siis, kui silmanurgast näed ka töökirju.
Kui soovid hommikul tööle tulla väljapuhanuna, tasub vabal ajal järgida rusikareeglit: kui töö on füüsiline, siis luba vabal ajal kehal puhata ja toida aju. Kui aga tööpäev möödub ekraani ääres istudes, siis ole vabal ajal aktiivne ja väldi ekraane.
Ka hilisööni ülevalolek maksab ennast kätte uimasusena järgmise tööpäeval, nii et püüa kujundada kindel ööpäeva rütm.
2. Oled terve päev siseruumides
Paljud kontoritöötajad imestavad, et pea on õhtuks paks ja seda ei leevenda ka mitu tassitäit kohvi. Kui tunned ennast ära, siis tasub mõelda, kuidas oma tööpäeva veedad.
Kas oled päeva jooksul käinud väljas? Kas sõid kaasavõetud võileibu või käisid alumise korruse kohvikus? Väga vähestes kontorites on hea siseõhk, nii et lisahapnik on enamikule töötajatele enam kui vajalik, kas siis lõunapausi jooksul või muul ajal.
Suitsupausid on paljudes ettevõtetes ajalugu, aga ilma suitsuta pausidele tuleks kindlasti aega leida. Kui käid näiteks tänavavahe kord või kaks päevas, hakkad aja jooksul märkama selget erinevust oma energiatasemes.
3. Sööd liiga palju või liiga vähe
Enne lõunat töötad kadestamisväärse tõhususega, aga pärast sööki kaob igasugune energia? Kui see tuleb tuttav ette, siis tasub vaadata oma menüüd. Kas sõid kogu raha eest lõunapuhvetis või ampsasid kiire võileiva töölaua ääres?
Nii liiga rikkalik kui ka liiga napp lõuna mõjutavad otseselt seda, kuidas on sul jaksu tööpäeva ajal ja ka pärast seda. Tasub vältida nii õgimist kui ka lõunasöögi asendamist kergete vahepaladega.
4. Sa ei pea pause
Kas sul on komme kiirel ajal pausideta tööd rabada? Sööd lõuna töölaua ääres ja haarad kohvi teel nõupidamisele? Ei tasu. Sulle ehk tundub, et pauside ärajätmisega saad töö kiiremini tehtud ja jõuad hiljem rohkem vaba aega veeta.
Kui oled nii teinud, siis tõenäoliselt oled ka märganud, et selline viis tegelikult ei toimi. Pause pidamata hakkab töö varem või hiljem toppama ja pea kinni jooksma. Pausideta tööpäev päädib sageli jõuetu olekuga ja kokku hoitud tööaeg kulub diivanil vedeledes.
5. Oled valel tööl
Vahel on jõuetus tingitud muust kui enda valikutest. Kui töökohas valitseb ebakindel, saavutuskeskne või muul moel negatiivne õhkkond, siis see kandub paratamatult ka vabale ajale.
Kas sa mõistad, mis sind töö juures koormab? Kas need on möödaminevad raskused, näiteks muutused organisatsioonis või tipphooaeg? Või on teie ettevõttes püsivalt rõhuv juhtimiskultuur, ebaõiglased töötingimused või töökiusamine?
Kas probleemidele on tulemas lahendus? Kui sa ei usu, et vajalikke muutusi kavatsetakse teha, võib olla uue töökoha otsimine ja töölt lahkumine sinu heaolu seisukohalt parim lahendus.
Allikas: tööheaolu.ee

Seotud lood

Uudised
  • 02.11.19, 09:00
Kui tööst on saanud sõltuvus
Kas tunned sisemist sundi tegutseda ja midagi saavutada? Sa vaevalt lõpetasid ühe ülesande, kui su mõte keerleb juba järgmise ümber. Sa töötad kõvasti, et töid oma tegevuste nimekirjast maha tõmmata, aga seejärel lisad sinna uusi. Sa töötad esitluse või artikli kallal, aga su mõtted on selle teema juures, mida kavatsed teha järgmisena.
Uudised
  • 08.06.19, 09:00
Kuula: targalt tööstressi vastu
Kuigi aasta algusest kehtib tööandjale nõue inimeste tööstressi ennetada, kurdavad paljud töötajad talumatu tööpinge üle. Arutame coach'i ja meeskondade arengu toetaja Kristjan Otsmanniga, kuidas töötajad üha kiirenevas töötempos toime tulevad ja milline seos on kiirusel läbipõlemisega.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele