Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep selgitab, millistel juhtudel võib tööandja graafikujärgset puhkust muuta.
- Mis tingimustel võib tööandja muuta töötaja puhkust?
Lugeja küsib:
Aasta alguses panin puhkusegraafikusse kirja, et soovin puhata augustikuu lõpus. Tööandja andis aga just teada, et kuna mitmel töötajal on puhkused samal ajal peaksin oma puhkuse liigutama septembrisse. Kas tööandja võib seda teha?
Vastab Kaire Saarep, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja:
Tööandja võib töötaja planeeritud puhkuse katkestada või edasi lükata üksnes hädavajaduse tõttu. Hädavajadus on olukord, kus tööandja varale on kahju tekkimise oht. Puhkuste ajakava koostatakse aasta alguses selleks, et tööd sujuvalt planeerida. Kui puhkustegraafiku koostamise ajal selgub, et mitmed puhkused kattuvad, siis tuleb puhkused planeerida teisiti või otsida varakult puhkuste asendaja. Olukorras, kus tegemist ei ole hädavajadusega, kuid tööandja soovib puhkuste ajakava muuta, tuleb selleks saavutada töötajaga kokkulepe. Kui töötaja tööandja ettepanekuga puhkuse aja muutmises osas nõus ei ole, siis tööandja ühepoolselt puhkust muuta ei saa.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.