Maksu- ja tolliamet korraldas koostöös politsei- ja piirivalveametiga Tallinna keskturul kontrollvaatluse.
MTA kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendiku sõnul kontrolliti eelkõige võimalikku käibe varjamist, ümbrikupalga maksmist ning salaalkoholi ja salatubaka müüki. „Kontrolli esialgsetel tulemustel selgus, et pooled turul küsitletud 222 kaubitsejast töötavad n-ö mustalt, mis tähendab, et nad ei saa ametlikult palka ega ole ka FIEdena registreeritud. Kontrolli käigus tuvastasime ka täiesti registreerimata ettevõtlust, mis vajab täiendavat uurimist,“ ütles Lemendik.
Kokku tuvastati kontrollil 135 isikut, kellest 61 on FIEd ja 74 juriidilised isikud.
Tegemist oli ühe osaga maksu- ja tolliameti tegevusest kõrge riskiga müügikohtade kontrollimisel, et tagada aus konkurents ettevõtluses.
Lemendik tõi välja, et turgudele on üldjuhul koondunud just väikeettevõtjad, keda ebaaus konkurents võib kõige enam kahjustada. „Näiteks ei saa talupidaja, kes oma maksud ausalt ära maksab müüa oma kaupa sama hinnaga, kui ebaaus kaupmees. Samuti on turgudel väga suur sularahakäive, mis on meie hinnangul üheks peamiseks käibe varjamise riskiteguriks,“ selgitas Lemendik.
Kontrolli käigus avastati ka 10 000 Venemaa maksumärkidega sigaretti.
Seotud lood
On kurioosne, et pärast kontrolle toimus 400% käibedeklareerimise tõus majutuses, toitlustuses oli tõus 200%.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.