Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) esindajad viisid maksu- ja tolliametis läbi autoturul toimuvaid pettusi käsitleva koolituse.
Koolitusel tutvustasid AMTELi esindajad erinevaid autoturul käibivaid petuskeeme ning esitasid ettepanekuid nendega võitlemiseks.
Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendiku sõnul on selline koostöö erialaliitudega ametile väga kasulik, kuna annab võimaluse saada põhjaliku ülevaate sektoris tegutsevate ettevõtjate äriloogikast ja samuti seal toimuvatest pettustest.
„Autoturu korrastamine on praegu üks meie tegevussuundi ja selline info otseallikast on meile töös suureks abiks. Lähemalt räägiti koolitusel näiteks erinevatest käibemaksupettuse skeemidest, mida on tõepoolest mitmeid – nii lihtsamaid kui kombineeritumaid. Seega tegutseb „loomingulisi“ inimesi selles vallas küll ja veel, kes meile huvi võiksid pakkuda,“ ütles Lemendik.
AMTELi tegevjuht Arno Sillat tõdes, et ausa konkurentsi tagamine autoturul on kindlasti üks liidu eesmärkidest ning võitlus maksupetturitega moodustab sellest olulise osa. „Mida paremini on maksu- ja tolliametnikud kursis turul toimivate petuskeemidega, seda tõhusamalt saavad nad sellise väärnähtusega ka võidelda, mis on kahtlemata kõigi turuosaliste huvides.“
Autoturu korrastamise raames on maksu- ja tolliamet juba kontrollinud käibemaksu tasumist Euroopa Liidust soetatud uutelt sõidukitelt. Selle raames tuvastati, et esimesel poolaastal jäeti käibemaks tasumata hinnanguliselt 74 inimese poolt 81 uue sõiduki ostmisel. Tänaseks on esimesed deklaratsioonid isikute poolt juba esitatud ning käibemaks tasutud.
Lemendik tuletas meelde, et ELi liikmesriigist uute sõidukite soetamisel peavad käibemaksu tasuma nii füüsilised kui ka juriidilised isikud, kes ei ole käibemaksukohustuslased. „Oluline on ka teada, et topeltmaksustamist siinkohal ei teki, sest isegi kui uus sõiduk on teisest liikmesriigist soetatud käibemaksuga, siis on see võimalik soetamise riigist vastavalt seal kehtivatele reeglitele tagasi taotleda.“
MTA kontrollib ka kasutatud autode müüjaid. Ühe kontrolli puhul leiti, et väidetavalt teostab kontrollitav äriühing komisjonimüüki, kuhu toovad massiliselt autosid eraisikud, mis tähendab, et üks isik müüb korraga 10-15 autot. Hetkel tegeleb maksuhaldur autode komisjonimüüki toomise asjaolude tuvastamisega. Tõenäoliselt on antud juhul tegemist füüsiliste isikute ettevõtlusega ning maksuhaldur maksustab füüsilised isikud vastavalt seadusele.
Lisaks sellele on kontrollide käigus selgunud ka asjaolusid, mis viitavad käibemaksupettuse toimepanemisele.
MTA ja AMTEL alustasid tihedamat koostööd autoturu korrastamisel juulikuus, mil ameti ja liidu esindajad arutasid olukorda autoturul ning leppisid kokku edasistes tegevustes.
Seotud lood
MTA tuvastas, et 2011. aastal ja 2012. aasta esimese kuue kuuga soetati Euroopa Liidu riikidest üle 700 uue sõiduki.
On kurioosne, et pärast kontrolle toimus 400% käibedeklareerimise tõus majutuses, toitlustuses oli tõus 200%.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.