Kinnisasja üürile lisaks müüdav koristusteenus ei ole üüriga lahutamatult seotud. Käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 p 2 alusel on kinnisasja või selle osa üürile, rendile või kasutusvaldusse andmine maksuvaba käive, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
- Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling Foto: Jaana Syld
Euroopa Kohus arutas olukorda1, kus lisaks kinnisasja üürile pakkus üürileandja üürnikele ka eraldi tasu eest koristustusteenust. Küsimus oli selles, kas koristusteenust võiks lugeda üüriga lahtutamatult seotud teenuseks ja vabastada käibemaksust sarnaselt põhisooritusega. Kaasuse ajaolude kohaselt kuulusid ettevõtjale hooned, milles asusid üürikorterid. Lisaks üürile nõudis ta üürnikelt tasu üldruumide koristamise eest, mis toodi arvel eraldi välja ja mida teostasid majahoidjad. Ettevõtja väidab, et korterite üürileandmine ja sellega seotud teenused, nagu üldruumide koristamine, on teenused, mida ei saa üksteisest lahutada ja mille suhtes kohaldatakse ühtset käibemaksukorda.
Seotud lood
Kinnisasja rent, üür ja kasutusõiguse andmine on maksuvaba käive vastavalt käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 p 2 alusel. Maksuvaba käibe tarbeks tehtud kulutustelt ei saa maksumaksja sisendkäibemaksu maha arvata, kirjtab Deloitte Advisory maksunõustaja Tõnis Elling.
Käibemaksu objektiks on kauba müük või teenuse osutamine tasu eest. Kusjuures oluline on see, et müüdava kauba või teenuse ja nende eest vastu antava tasu vahel oleks otsene põhjuslik seos. Teiste sõnadega, pooled lepivad kokku kauba müügis või teenuse osutamises ja sellele järgneb tasu. Kui aga tasu makstakse, aga konkreetset vastusooritust ei järgne, siis ei ole tegemist käibega käibemaksudirektiivi tähenduses.
Käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 p 2 sätestab, et käibemaksuga ei maksustata kinnisasja või selle osa üürile, rendile või kasutusvaldusse andmist. Euroopa Liidu Kohus (Euroopa Kohus) on korduvalt rõhutanud, et on oluline eristada kinnisasja renti (mis on passiivne tegevus) ja kinnisasja kasutada andmist (mis on aktiivne tegevus), kirjutab Deloitte Advisory maksunõustaja Tõnis Elling.
Leinonen OÜ juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling selgitab, et eluruumi ostmisel saab sisendkäibemaksu maha arvata ainult teatud tingimustel. Millised need tingimused on?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.