Nõudlus ületab pakkumist. Töökohti on rohkem kui tööotsijaid. Teenindus-, müügi- ja kaubandussfääris on sage mure tööjõud. Ehk läbirääkimistel peaksid olema tugevamal positsioonil tööotsijad, eriti need, kes on tegijad.
- Foto: Photobox/Panthermedia
Kuidas võiks üks tegija tööotsija olukorda targalt kasutada?
Ära lepi hooletu tööpakkujaga. Pikas perspektiivis ei tuleks sulle sellest midagi head. See tähendab, et kui otsid tööd, siis küsi ise õigeid küsimusi.
Muidugi ei ole võimalik kogenud personaliinimesi ära petta jättes endast mulje, et oled tegija, kui sinu hoiakud ja oskused sellele ei vasta. See saab paari katseaja kuuga selgeks ja siis oleks tagasilöök seda suurem.
Aga kui tead ja tunned, et oled väga hea töötaja? Hoolas, õppimisvalmis, aktiivne, süsteemne, püsiv ...
Ära seo ennast nõrga ettevõttega
Tööotsijana pakud oma teenust ja seega ei tasu oma potentsiaali raista.
Küsi töövestlusel olulisi küsimusi. Ja miks mitte küsida mõne sama positsiooni töötaja kontaktandmeid, et võiksid saada pildi tegelikust olukorrast.
Kuidas teha selgeks, kas mingi ettevõte sulle sobib? Kas sa soovid ettevõttesse tööle minna? Mõned lihtsad kontrollküsimused aitavad aru saada, kas ettevõttes on asjad paigas või ootaks sind ees mõni kuu sihitut rabelemist ja siis uue tööpakkuja otsimine.
6 asja, mida tööotsija peaks tööandjalt küsima
1. Kas ootused minu võimalikule tööpositsioonile on selgelt fikseeritud?
2. Kas on olemas teenindusstandard või muul viisil üheselt mõistetavalt sisejuhenditega selgelt näha, millist konkreetset kliendisuhtlust minult oodatakse?
3. Kuivõrd paigas on panuse ja tulemuse mõõtmine?
4. Kui pingutan ja isegi ennast ületan, siis mil viisil ettevõte seda jälgib-mõõdab, et tunnustada ja premeerida?
5. Kuna töökoht on seotud korraliku energiakuluga, siis kuidas on korraldatud töötajate arendamise välis- ja sisekoolitused? Kuidas toetab tipp- ja keskjuhtkond?
6. Kuidas antakse stardiväljaõpe?
Kui need asjad paigas pole, siis ole valmis, et sind visatakse vette ja öeldakse „Uju ise!” Tõenäoliselt jõuad küll rahmeldades kaldale, olles kulutanud korralikult energiat, aga hakkad ka peatselt taas uut kohta otsima.
Sisukas tööotsija peaks valima töökoha tegija tööpakkuja juures. Sisu loeb ja seda mõlemalt poolt. Ja tore, kui need kaks poolt kokku saaksid, sest nad väärivad teineteist.
Seotud lood
Üha enam noori alustab oma karjääri planeerimist koolipingis ning õppimise kõrvalt kogutakse juba ka töökogemusi. Eurostati andmetel (2016) töötasid Euroopa Liidu liikmesriikide noortest hariduse omandamise ajal 46%.
Mida kehvemaks hindab töötaja oma toimetulekut, seda tähtsam motivaator on tema jaoks just toimetulekuvajadus. Huvitav töö ja arenguvõimalused saavad olulisemaks siis, kui toimetuleku pärast ei pea enam eriti muretsema.
Töötervishoiu ja tööohutuse video räägib töökeskkonnas esinevast vähiriskist, selle tuvastamisest ja maandamisvõimalustest. Videos jagatakse nõu, kuidas kaitsta töötajate tervist. Õppevideot on hea kasutada töökeskkonnas töötervishoiu- ja tööohutusalase juhendamise abimaterjalina.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
3
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Viimased uudised
Siit leiad artikli kinnisvarainvesteeringute kajastamise meetoditest
Hetkel kuum
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Arestitud pool miljonit, viide maksupettusele
Tagasi Raamatupidaja esilehele