Veebruarist arveldavad kommertspangad pankadevahelisi makseid üleeuroopalises jaemaksesüsteemis.
Kõik pankadevahelised maksed liiguvad edaspidi Eestis läbi üleeuroopalise jaemaksesüsteemi STEP2, siis tuleb arvestada selle süsteemi tööaegadega. Senise kümne arveldustsükli asemel on viis arveldustsüklit. Senise tunni kuni pooleteise asemel jõuab raha ühest pangast teise viis korda päevas, umbes 3–5 tunniga. Sõltuvalt sellest, kas pank on STEP2 süsteemiga ühendatud otse või mõne teise panga kaudu,
Pangaklientidel tuleb arvestada, et kui raha peab teises pangas oleva saajani jõudma veel samal tööpäeval, siis tuleb makse algatada Swedbankis, SEBs ja Danske Bankis hiljemalt kell 16.30 ning Nordea pangas hiljemalt kell 15.30. Mõne panga puhul võib maksete tegemise viimane tähtaeg olla ka kell 15.00.
Kui makse algatatakse hiljem, siis jõuab see saajani järgmisel tööpäeval, umbes kell 10 hommikul. Praegu jõuab makse saajani veel samal tööpäeval siis, kui see on tehtud hiljemalt kell 17.
Pangasisesed maksed toimivad ka edaspidi samamoodi nagu seni. Sama panga sees liiguvad maksed ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja pühade ajal.
Edaspidi jätkab Eesti Pank üleeuroopalise pankadevahelise kiirmaksete süsteemi TARGET2 Eesti osa haldamist. Kiirmaksete süsteemi kaudu on võimalik teha suuremahulisi makseid, mis jõuavad saajani umbes poole tunni jooksul.
Seotud lood
Veebruarist arveldavad kommertspangad pankadevahelisi makseid üleeuroopalises jaemaksesüsteemis.
Alates 1. veebruarist kehtivad Eestis ühtsed üleeuroopalised maksetingimused (Single Euro Paymets Area – SEPA). Sellega kaasnevad muudatused puudutavad nii pankade erakliente kui ka ettevõtteid.
ESTA on keskpanga jaemaksesüsteem, mille kaudu arveldatakse umbes viiendik Eestis tehtavatest maksetest. Eesti Pank sulgeb ESTA 31. jaanuari tööpäeva lõpus. Maksed liiguvad 1. veebruarist läbi üleeuroopalise jaemaksesüsteemi STEP2.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.