Jaanuaris jõustus määruse “Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord" uus redaktsioon. Kuidas arvutada puhkusetasu, selgitas BDO Eesti konsultant Elena Lass.
Alates 1. jaanuarist 2012 loetakse puhkusetasu arvutamise vajaduse tekke kuuks alati seda kuud, kuhu langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust.
Puhkusetasu tuleb arvutada kas kokkulepitud töötasu alusel või keskmise töötasu alusel järgmiselt:a) kokkulepitud töötasu alusel
Kui töötajale maksti keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu, siis puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu (sisaldab ka kokkulepitud lisatasusid). Näiteks juhul, kui töötaja oli viimasel kuuel kuul puhkusel ja/või haige, kuid temaga kokkulepitud töötasus muudatusi ei tehtud ning talle ei makstud varieeruva suurusega lisatasusid, säilitatakse töötajale puhkuse ajaks kokkulepitud töötasu.b) keskmise töötasu alusel
Kui puhkuse arvutamise vajaduse tekke kuule eelneval kuuel kuul oli töötajal kokkulepitud töötasu määras suurenemisi või vähenemisi ja/või maksti muutuva suurusega lisatasusid, tuleb puhkusetasu arvutada keskmise kalendripäevatasu alusel.Seejuures kehtib 1. jaanuarist 2012 põhimõte, et keskmise kalendripäevatasu alusel puhkusetasu arvutamisel tuleb aluskuudeks valida arvutamise vajaduse tekke kuule eelnevad viimased kuus kuud, mille töötasu on töötajale sissenõutavaks muutunud ehk mille kokkulepitud palgapäevad on möödunud. Seejuures võib tööandja alati rakendada arvutusmeetodit, mis annab töötaja jaoks soodsama tulemuse.Eesti Raamatupidajate Kogu tegi sotsiaalministeeriumile järelepärimise, kas eelkirjeldatud muudatus kehtib ka õppepuhkuste korral. Sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakonna peaspetsialist Maria Pihl (kes on ka kõnealuse määruse eelnõu ja seletuskirja koostaja) vastas järgmiselt:“Kuna määruse tekst ei täpsusta puhkuse liike, mille suhtes keskmise töötasu arvutamise kohustus puudub, siis tuleb ka õppepuhkuste puhul lähtuda alates 1. jaanuarist 2012. a määruse § 11-st juhul, kui töötajale maksti keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu.”
Näide 1.
Töötaja puhkus on 6.01.2012–11.01.2012, puhkusetasu makstakse välja eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust , s.o 4.01.2012. Arvutamise vajaduse tekke kuu on alati kuu, kuhu langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust, seega selles näites jaanuar. Detsembri palgapäev oli 2.01.2012. Seega on detsembri töötasu puhkusetasu arvutamise vajaduse hetkeks (4.02.2012) sissenõutavaks muutunud. Keskmise töötasu arvutamise aluseks võetud kuud on juuli kuni detsember.Näide 2.
Töötaja puhkus on 6.01.2012–11.01.2012, puhkusetasu makstakse välja järgmisel palgapäeval pärast puhkust, s.o 10.02.2012.Arvutamise vajaduse tekke kuu on alati kuu, kuhu langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust, seega sarnaselt eelmise näitega on arvutamise vajaduse tekke päev 4.01.2012 ning arvutamise vajaduse tekke kuu jaanuar.Kuna detsembri palgapäev on 10.01.2012, ei ole detsembri töötasu puhkusetasu arvutamise vajaduse hetkeks (4.01.2012) veel sissenõutavaks muutunud.Seepärast ei ole keskmise töötasu arvutamise aluseks kuue kuu andmed juulist detsembrini, vaid juunist kuni novembrini.Tagasiulatuv ümberarvestus ei ole vajalik
Uue määrusega on sätestatud, et tasusid (näiteks puhkusetasu ja haigushüvitist) ei tule ümber arvestada, kui nende tasude arvutamise vajaduse tekkele eelnenud kuue kuu töötasus tehakse hiljem muudatusi.Näide 3.
Töötaja puhkus on 19.10.2012–31.10.2012, puhkusetasu makstakse välja 17.10.2012. Keskmise töötasu arvutamise aluseks on kuud aprillist kuni septembrini. Detsembris 2012 maksab tööandja välja esimese poolaasta eest boonused, mistõttu suurenevad aprilli, mai ja juuni arvestuslikud töötasud. Puhkuseperioodi 19.10.2012–31.10.2012 eest arvestatud ja väljamakstud puhkusetasu ümberarvestust tegema ei pea (kuid võib, kui ümberarvestus annaks soodsama tulemuse).Uue töötaja erisus
Samuti on uus määruses sätestatud põhimõte: kui keskmise töötasu arvutamise vajadus tekib uue töötaja puhul enne tema esimest palgapäeva, säilitatakse talle kokkulepitud töötasu, mitte ei arvestata enam välja keskmist töötasu.Kui puhkusetasu arvutamisel on arvutamise vajaduse tekke kuu uue põhimõtte kohaselt alati see kuu, millele langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust, siis teiste keskmise töötasu alusel arvutatavate tasude puhul lähtutakse sellest, et arvutamise vajaduse tekke kuuks on kuu, millal algas arvutamise vajaduse tekitanud sündmus.Võimalik probleem haigustasu arvutamisel
Töötajale neljandast haiguspäevast haigustasu arvutamise korral tuleb tööandjal määrata, kas selle tasu arvutamise vajaduse tekke ajaks lugeda:a) töötaja haigestumise algust, s.o haigestumise esimest päevab) tööandja kohustuse algust, s.o haigestumise neljandat päevaOluliseks osutub see määratlus juhul, kui töötaja haigestub kalendrikuu viimas(t)el päeva(de)l ning tema haiguse neljas päev sattub järgmisesse kuusse. Kõnealune määrus sellele ühest vastust kahjuks ei anna.Kasutamata põhipuhkuse kindlakstegemine
Selle määrusega on 1. jaanuarist 2012 loobutud nn poole kuu piirangust kasutamata põhipuhkuse kindlakstegemisel. Seni kehtiva reegli kohaselt teenib töötaja kuu eest puhkuse välja vaid juhul, kui töötas nimetatud kuul vähemalt 15 kalendripäeva. Määruse uues redaktsioonis selline piirang puudub ning väljateenitud puhkus tuleb arvutada tegelike kalendripäevade alusel.Tööinspektsiooni seisukoht on, et tegelik päevade arv leitakse kahe komakoha täpsusega.Määruse seletuskirja järgi arvutatakse kasutamata põhipuhkuse hüvitis keskmise kalendripäevatasu alusel.Näide 4.
Töötaja saab lõpparve 3. oktoobril 2012. Kalendriaasta eest on töötajale ette nähtud 28 kalendripäeva puhkust. Töötaja on oktoobri eest teeninud 3/31*2,33 = 0,23 puhkusepäeva, mille eest tuleb talle arvestada kasutamata põhipuhkuse hüvitis.
Autor: Lemmi Kann, Elena Lass
Seotud lood
Uus keskmise tasu arvestamise kord on selgem, kuid probleeme on endiselt. Selgitab aksumaksjate liidu jurist Gaily Kuusik.
1. jaanuarist jõustusid mitmed muudatused töölepingu seaduses. Nendest annab ülevaate advokaadibüroo LAWIN Lepik & Luhaäär partner ja vandeadvokaat Pirkko-Liis Harkmaa.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.