• 05.08.11, 12:02
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Facebookis liigub uus troojaviirus

Facebookis levib uus ohtlik trooja hobuse moodi pahavara Win32/Delf.QCZ, mis on võimeline ajakohastamata viirusetõrjet deaktiveerima. Trooja hobune on seda tüüpi pahavara, mis esineb kasuliku programmina, kuid tegelikult on pahatahtlikuks tarkvaraks, millel on halvad kavatsused.
"Seega, kuidas ennast selle ohtliku trooja eest kaitsta? Esiteks, suhtlemine sellega Facebooki jututoa kaudu ei tule kõne allagi, kuna tegemist on robotarvutiga. Inglise keelt mittekõnelevate riikide puhul on üheks äraandvaks märgiks juba see, et sõber suhtleb inglise keeles. Teiseks näib YouTube'i jäljendav videolink samuti kahtlane," räägib ESET-i pahavarauurija Robert Lipovsky. Viirusetõrje tarkvara on sellisel juhul ülitähtis, kui kasutaja juhtub lingile klõpsama, kuna see kaitseb arvutit kõige selle suhtes, mis võib juhtuda pärast nakkuse läbitungimist. Trooja hobune võib peremeesarvutit kasutada kriminaalseks tegevuseks ja muu pahavara levitamiseks.
Sotsiaalsel suhtlusel põhinevatele strateegiatele tuginedes kasutavad pahavara väljatöötajad pahatahtlike koodide levitamiseks sotsiaalvõrgustikke. Üheks hiljutiseks näiteks oli trooja hobune nimega Koobface, mis oli eriti pahatahtliku sissefiltreerumise vormiks. Trooja nimi võeti kõige populaarsemalt sotsiaalvõrgustikult ja selle põhieesmärgiks oli algselt endale tähelepanu tõmmata, kasutades atraktiivseid sõnumeid, mida näidati sotsiaalvõrgustikes. Seejärel moodustas pahavara robotvõrgu - zombiarvutite võrgustiku, mis allub ründaja kaugjuhtimisele.
Kuidas viiruse eest kaitsta?
- Kasutage alati värsket ja kvaliteetset viirusetõrje- ja turvatarkvara. 
- Olge alati ettevaatlik, kui vestlus näib kahtlane, näiteks kui teie tavaline suhtluskeel ei ole inglise keel.- Ärge klõpsake kahtlastel linkidel.- Reguleerige sotsiaalvõrgustikes oma turva- ja privaatsussätteid ja registreerige sõpradeks ainult selliseid isikuid, keda Te tegelikult ka tunnete.- Paljud kolmanda isiku rakendused võivad olla küberkurjategijate kätetöö ja langevad soovimatu rämpsposti kategooriasse. Te ei soovi oma isiklikke andmeid nende isikutega jagada.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.09.24, 17:13
Kui klient jääb võlgu: efektiivseim nipp raha koju toomiseks
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele