Maris Lauri: võtame petturitest ettevõtjad pihtide vahele, vajadusel karmilt
Äriregistri seaduseelnõu, mis peagi riigikokku jõuab, pakub lahendusi, mis võimaldavad ettevõtte taustast paremini ülevaadet saada ja petuplaanid läbi näha, kirjutab justiitsminister Maris Lauri (Reformierakond).
Ettevõtja teab, et ettevõtlus on seotud riskidega. Neid on väga erinevaid, kuid mõned neist on ülimalt ärritavad, kuna nende maandamine on keeruline. Üheks neist kokkupuutumine võimalike petturitest ettevõtjatega.
18. novembri seisuga oli sektoris 19 ettevõtet, kellel on 2020. a majandusaasta aruanne esitamata. Loomulikult on ka objektiivseid põhjuseid, miks ettevõttel majandusaasta aruanne tähtaegselt esitamata jääb. Siiski näitab praktika, et põhjus on sageli nigelates majandustulemustes, mille avalikuks saamist püütakse edasi lükata.
Raamatupidaja.ee tegi juulis oma lugejatele üleskutse jagada kogemusi majandusaasta aruande esitamisega äriregistri ettevõtjaportaalis. Tagasisidet ajendas küsima ja sel teemal arutlema justiitministeeriumi kurb statistika, mis ütles, et õigeaegselt esitasid 2020. aasta majandusaasta aruande äriregistrile vaid 53% ettevõtetest.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.