Kestlikkusaruande suur pööre: alla 1000 töötajaga ettevõttel nüüd lootus pääseda
Euroopa Komisjoni uus omnibuss-pakett lubab ettevõtetele 6,3 miljardi eurost kokkuhoidu aruandluskoormuse vähendamiseks ning väiksemad ettevõtted võivad saada olulise leevenduse.
Omnibuss-paketti tutvustasid Valdis Dombrovskis, majanduse ja tootlikkuse ning rakendamise ja lihtsustamise volinik, ning Maria Luís Albuquerque, finantsteenuste ning hoiuste ja investeeringute liidu volinik.
Euroopa Komisjon avaldas 26. veebruaril, nagu lubatud, kestlikkusaruandluse kärpeettepanekud ehk nn omnibuss-paketi. Selle jõustumisel väheneks ettevõtete iga-aastane halduskoormus hinnanguliselt 6,3 miljardi euro võrra. Ilma omnibuss-paketita on ELi varasemate otsustega tekitatud kestlikkusaruandluse halduskoormus ligikaudu 10 miljardit eurot aastas.
Komisjon kutsub kaasseadusandjaid üles käsitlema seda koondpaketti eelisjärjekorras. Omnibuss-paketi jõustamiseks peavad ettepanekud läbima ELi seadusandliku protsessi, mis hõlmab arutelu ja heakskiitu Euroopa Parlamendis ning ELi Nõukogus, samuti ülevõtmist liikmesriikide õigusesse. Parimal juhul jõutakse sellega lõpule 2025. aasta lõpuks või 2026. aasta alguseks.
Vale on arusaam, et küll see raamatupidaja või finantstiim teeb ESG-auditi ära, rääkis Grant Thornton Balticu partner ja audiitorteenuste valdkonna juht Mart Nõmper. Kui aga ESG-audit jääbki tegemata, on sel ka tagajärg.
Kui 2024 oli kestlikkusteemade teadlikkuse kasvu aasta, siis 2025 toob kaasa reaalsed kohustused: vastavalt üle võetud Euroopa Liidu direktiivile peavad ettevõtted hakkama koostama detailseid ESG-aruandeid.
ESG juhtimine on vajalik nii suurettevõtetele kui ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele. ESG eesmärke, strateegiaid, arengut ja raporteid küsivad partnerid, kliendid, pangad ja regulaatorid. Kuidas ESG abil oma riske ja võimalusi leida?