Maksuamet nõuab investorilt uue tõlgenduse järgi lühikeseks müügi tehingute deklareerimist tagantjärele, see aga tähendab oluliselt suuremat maksukirvest Foto: Andras Kralla
„Mind võib ees oodata eraisiku pankrot,“ kirjeldas plindris olev investor, kelle tulevik sõltub maksuameti uuest aktsiate lühikeseks müügi tõlgendusest.
Ebaregulaarsete ametite pidajad, näiteks eri platvormide toidukullerid ja sõidujagajad, registreerisid end agaralt eelmisel aastal ettevõtluskonto kasutajaks, et mitte tekitada maksude vältimisega küsimusi.
Kas maksuamet küsis toitlustus- ja majutusasutuselt valearvet, et erisoodustusmaksu tasumist vältida? Äripäev küsis ametilt otse, kuid sai ümara vastuse.
Restorani- ja hotellipidajad ütlevad kui ühest suust: pea kõik riigiasutused, kohalikud omavalitsused ja ministeeriumid, kes oma töötajaid kuhugi sööma viivad, lasevad arveid kirjutada millegi muu kui toidu peale.
Platvormidel teenitud tulu oli siiani hallis alas. Platvormihaldurid maksid kogu teenitud raha inimestele välja ja viitasid, et maksud peab maksma tulu teenija. Riigil jäi aga enamus tulumaksust saamata. Nüüd topitakse see maksuauk kinni platvormihaldurite informeerimiskohustusega.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.