Üldisel digiteerimise ja automatiseerimise-robotiseerimise ajastul võib nii mõnelgi Exceli kasutajal tekkida mõte, et kas poleks tore, kui saaks mõnda korduvat tegevust ka Excelis kuidagi automaatseks teha? Saab küll! Selleks saab kasutada VBA-d – programmeerimiskeelt Visual Basic for Applications. Ülilihtsa makro näite proovisime läbi eelmistel kordadel. Seekord teeme ühe lihtsa funktsiooni.
- Exceli/VBA arendaja ja koolitaja Uno Kõrsmaa
VBA abil on võimalik Exceli funktsionaalsust oma spetsiifiliste vajaduste järgi laiendada. Huvilised, kes teema kohta internetist lisa hakkavad otsima, jõuavad varem või hiljem ametliku ingliskeelse terminini, milleks on User-Defined Function (lühidalt UDF). Selle termini sisu on selles, et kasutaja on programmeerinud VBA-s endale ise funktsiooni, mida ta saab seejärel töölehel kasutada. Ütleme siis, et eestikeelne termin sõnale User-Defined Function võiks olla nt „kasutajafunktsioon”.
Seotud lood
Üldisel digiteerimise ja automatiseerimise-robotiseerimise ajastul võib nii mõnelgi Exceli kasutajal töötades tekkida mõte, et kas poleks tore, kui saaks mõnda korduvat tegevust ka Excelis kuidagi automaatseks teha? Saab küll! Ülilihtsa näite proovisime läbi eelmine kord. Nüüd vaatame, kuidas selle makro käivitamine mugavamaks teha.
Üldisel digiteerimise ja automatiseerimise-robotiseerimise ajastul võib nii mõnelgi Exceli kasutajal töötades tekkida mõte, et kas poleks tore, kui saaks mõnd korduvalt vajalikku tegevust Excelis kuidagi automaatseks teha.
Koostades mõnda stsenaariumimudelit või aruannet on paljud meist leidnud end olukorrast, kus viimasel hetkel tuleb teha mingisugune muudatus – näiteks lisada veel üks näitaja vms. Sel juhul tuleb töölehel aga mõnikord teha palju muudatusi nii paigutuses kui vormingus. Uuenduste tegemisel võib mõnel juhul jääda puudu ka ruumist – lahtritest, mida kogu info edastamiseks vaja läheb.
Kui pidada Exceli lehel logi toimuvate sündmuste kohta või kirjeldada tulevikuplaane, võib osutuda kasulikuks lasta erinevate ridade andmed paista erivärvilistena. Sel juhul on silmal kergem ridu lugedes andmeid haarata. Selles artiklis teeme läbi ühe lihtsa tingimusliku vormindamise (Conditional Formatting) triki, mis abiveeru järgi otsustab, milline rida kuvada värvilisena ja milline mitte. Seda ideed võib igaüks muidugi loominguliselt edasi arendada ja laiendada oma vajaduste kohaselt.
Millised on võimalused negatiivse omakapitali taastamiseks ning milliste maksuõiguslike nüanssidega peab arvestama?