• 03.04.20, 11:37

Hirmu anatoomia

Kindlasti oled olnud olukorras, kus süda peksab, rinnus pitsitab ja peas kerivad ainult ähvardava ohuga seotud mõtted. Hirm valdab kõik meeled ja millelegi muule mõelda tundub võimatu. Erutusseisundit põhjustab reaalne või tajutav oht, mis käivitab füsioloogilised, psühholoogilised ja käitumuslikud reaktsioonid.
Gerda Urva selgitab hirmu tekkemehhanismi
  • Gerda Urva selgitab hirmu tekkemehhanismi
Hirmu tagajärjel vallanduvad kehas biokeemilised reaktsioonid, mille eesmärk on pingele vastupanu suurendamine. Lihased tõmbuvad pingule, seedimine aeglustub, nägemisteravus paraneb, hapnikuvajadus suureneb, veresuhkrutase, vererõhk ja adrenaliinitase tõusevad – keha valmistub võitluseks. Organism ei tee vahet, kas hirm on põhjustatud sellest, et kohtusid metsas jalutuskäiku tehes karuga ja pead nüüd füüsiliselt põgenema või leidsid poodi minnes eest tühja tualettpabeririiuli ning kardad oma senise elustandardi langemise pärast.

Seotud lood

Uudised
  • 27.03.20, 12:21
Järelvaadatav veebiseminar: Kuidas kriisis ellu jääda?
Koroonaviirus levib jõuliselt üle maailma ning riik on kehtestanud eriolukorra. Meie argipäev on peapeale keeratud ning ettevõtjad seisavad silmitsi raskete otsustega. Raske on hinnata, kaua kriis kestab ning kui suur on mõju majandusele, kuid töömahu vähenemine ning hirm languse ees sunnib töökorralduse üle vaatama.
Uudised
  • 17.02.20, 08:39
Kriis kui õppetund, mis aitab areneda
Inimesed tajuvad kriise erinevalt ning need võivad tuua kaasa muret ja kannatusi, mida aitab leevendada arusaamine, et kriis ettevõttes on loomulik ja vajalik protsess, mis võimaldab firmal kasvada ja areneda.
Uudised
  • 03.12.19, 08:00
Usk oma võimetesse annab tiivad
Miks on sageli nii, et keskmisest võimekamad inimesed on oma oskuste, võimete ja omaduste suhtes erakordselt kriitilised ning vaatamata sellele, et neil oleks justkui olemas kõik eeldused edu saavutada, ei jõua nad kunagi kaugemale unistustest?
Uudised
  • 21.06.19, 08:00
Suhtlemisstressi põhjustavad erinevused
Stressi bioloogiline eesmärk on suurendada valmisolekut ohuolukorras toimetulekuks. Vaatamata sellele, et füüsilist ohtu kujutavaid olukordi on meie elus võrdlemisi vähe, tajuvad meie meel ja keha stressitekitavatena ka muutusi ja üleminekuid, sest need sekkuvad olemasolevasse tasakaalu ning nõuavad kohandumist.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele