Tulenevalt ettevõtete soovist jõustus rakenduses LAAK muudatus, kus kannete tegemiseks on esmalt vajalik registreeritud mahutid siduda tegevuskoha ja lubadega (vastasel juhul ei ole loa mahutite klassifikaatoris näha ühtki mahutit ja kandeid ei saa teha). Muudatus tulenes ettevõtete soovist näha LAAKi tegevuskohtade all ainult sinna kuuluvate mahutite klassifikaatoreid.
Juhime tähelepanu, et nendel ettevõtetel, kellel on aktsiisiladu ja muud tüüpi ladu, tuleb mahuti siduda kahe erineva tegevuskoha koodiga (aktsiisilao tegevuskohakood ning muu lao tegevuskohakood). Muude lao tüüpide korral kasutatakse üht tegevuskohakoodi ladude üleselt (näiteks ajutine ladustamine ja tolliladu on ainult 1 tegevuskoha kood ühel mahutil). Küsimuste korral pöörduge palun kliendihalduri poole.
Alates 1. veebruarist 2019 kehtima hakanud
vedelkütuse seaduse § 61 kohaselt on kütuse hoiuteenuse osutaja kohustatud pidama kütuse ladustamise või töötlemisega seoses laoarvestust ning kajastama seda
maksukorralduse seaduse § 259 alusel laoarvestuse ja -aruandluse andmekogus (LAAK).
Reaalajas kütuse arvestuse kajastamise kohustus on:
1. ajutise ladustamise koha pidajal
2. tollilaopidajal
3. vabatsoonis tegutsemise luba omaval isikul
4. seestöötlemise tolliprotseduuri kasutamise luba omaval isikul
5. aktsiisilaopidajal
6. maksulaopidajal
7. hoiuteenuse osutajal
Lisaks puudutab LAAK ka kütusest erineva kauba (edaspidi
muu kaup) ladustamisega seotud isikuid (ajutise ladustamise koha pidaja, tollilaopidaja, maksulaopidaja ja vabatsoonis tegutsemise luba omav isik), kes sõltuvalt oma valmisolekust, kuid hiljemalt 01.12.2019 peavad hakkama esitama laoarvestuse koondaruandeid iga kuu 20. kuupäevaks täna kehtiva Maksu- ja Tolliameti süsteemi
MIKO (mitterahaliste kohustuste aruandlus) asemel andmekogusse LAAK.
LAAK õiguste andmine
LAAK õiguste andmiseks tuleb:
1. juhatuse liikmel siseneda
e-maksuametisse/e-tolli esindaja rollis ning valida rubriigis „Seaded“ menüüpunkt „Pääsuõigused“;
2. valida rippmenüüst „Esindajate pääsuõigused" ning avanenud lehel vajutada nupul „Uus pääsuõigus";
3. valida isik, kellele soovitakse anda pääsuõigused: sisestada isiku- või registrikood, vajutada nupul „Otsi"; kui isik leitud, siis vajutada nupul „Edasi" ning täita õiguste kehtivuse algus- ja lõppkuupäev;
4. valida „Üksikõigused", leida otsinguga koodi lahtrist „LAAK" õigused, märgistada vajalikud õigused ja vajutada nupule „Lisan“.
Andmete esitamine
Andmed esitatakse
e-maksuametis/e-tollis, kus tuleb valida „E-tolliteenused" → „LAAK".
Kütuse arvestuse andmeid saab sisestada LAAKi kasutajaliidese kaudu käsitsi või edastada masin-masin liidese (X-tee) kaudu. Koondaruanded esitatakse LAAKi andmefailina XML-vormingus.
Küsimuste tekkimisel palume võtta ühendust:
- e-posti aadressil
[email protected] (pealkirja reale märkige laotüüp) või
tel 676 3413
Allikas: Maksu- ja Tolliamet
Seotud lood
Maksu- ja tolliameti (MTA) infosüsteemides toimub 30. augusti õhtul alates kella 17st plaaniline katkestus. Pärast katkestust saab e-maksuamet/e-toll kaasaegse ja selgema kujunduse ning mugavalt kasutatava ülesehituse.
Maksukäitumise hinnangud on uus e-teenus ettevõttele oma maksukäitumise kohta info ja hinnangute saamiseks Maksu- ja Tolliametilt (MTA). Teenus annab ettevõtjale kindluse, et tema maksuasjad on korras. Teenus põhineb ettevõtte esitatud andmete MTA analüüsil. Uus teenus on e-maksuametis/e-tollis kättesaadav alates oktoobrist 2019.
Kuigi raamatupidajatele meeldiks, kui kogu numbritega seotud info oleks koondunud ühte programmi, on paljudes ettevõtetes kasutusel erinevad tarkvarad müügi, lao, palgaarvestuse ning logistika jaoks. Kui tunnete, et selline süsteem hakkab ettevõtte arengule jalgu jääma, on ehk aeg liikuda edasi ja leida lahendus, mis lihtsustaks nii raamatupidajate, ettevõtte juhtkonna kui ka töötajate tööd?
Excellent toob välja viis kõige populaarsemat moodulit, mis on Standard Booksi kasutajate seas enim kasutust leidnud.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.