Statistikaameti andmetel tõusid hinnad juunis eelmise kuuga võrreldes 0,2 protsenti. Aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus mai 3,1 protsendilt juunis 2,4 protsendile. Euroalal püsis inflatsioon 1,2 protsendil. Teenuste kallinemist euroalal tasakaalustas energiatoodete hinnatõusu pidurdumine, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
Inflatsioon on selle aasta esimesel poolel olnud kõikuv. Aasta alguses aeglustus inflatsioon 2 protsendile, kiirenedes kevadel üle 3 protsendi energia ja transporditeenuste kallinemise tõttu. Juuni tõi kaasa tarbijahindade tõusu pidurdumise eelkõige energiahindade tõttu. Kaubanduspingete süvenemine Ameerika Ühendriikide ja Hiina vahel on nõrgestamas maailmamajanduse kasvuväljavaateid ning kaasa toonud naftahindade languse. Selle mõjul olid meil kütusehinnad juunis veidi madalamad kui aasta tagasi. Lisaks langetati kaugkütte piirhinda Tallinnas 9 protsenti. Oma mõju oli ka kõrgel võrdlusbaasil, kuna möödunud aasta suvel tõid ebasoodsad ilmastikutingimused ja elektrijaamade hooldused kaasa börsielektri märgatava kallinemise.
Tugev sisenõudlus ja kiire palgakasvu jätkumine soosib teenuste hinnatõusu, mis ulatus juunis 4,2 protsendini. Teenuste hinnatõus hakkas kiirenema möödunud aasta teisel poolel ning on Eesti ja euroala vahelise inflatsioonierinevuse peapõhjus.
Tuginedes Eurostati andmetele 2018. aasta kohta, oleme hinnatasemelt jõudnud 80 protsendini EL 28 riigi keskmisest. Sealjuures on kaupade osas hinnataseme erinevus väiksem, aga riiete ja jalatsite hinnad on meil kümnendiku võrra kõrgemad kui Euroopa Liidus keskmiselt. Arvestades, et teenuste hinnad on meil keskeltläbi ligi kolmandiku odavamad (68% EL28 keskmisest), on teenuste hindade kiirem kasv kooskõlas jätkuva majandusliku konvergentsi ja sellega kaasneva kiirema hinnatõusuga.
Kui 1. juulil jõustunud 25-protsendilise kange alkoholi, õlu ja siidri aktsiisimäärade langetamine jõuaks kogu ulatuses hindadesse, oleks mõju tarbijahindadele -0,50 protsendipunkti. Arvestades kaupmeeste kõrgema aktsiisimääraga varutud koguseid, peaks madalam maksumäär hindadesse jõudma lähikuudel.
Allikas: Rahandusministeerium
Seotud lood
Ühiskonnas on päevakorral lasteaedade kohatasude suurused omavalitsustes. On kuulda olnud kriitikat, et omavalitsused võtavad peredelt liiga suurt tasu lasteaedade ülalpidamiseks ega arvesta piisavalt perede majandusliku olukorraga, kirjutab rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna peaspetsialist Mari Kalma.
Asutustel ja ettevõtetel, kelle jaoks on siseauditi tegemine kohustuslik, tekib sageli küsimus, kas soodsam on luua siseaudiitori ametikoht või osta siseauditi teenust sisse? Grant Thornton Balticu riskijuhtimisteenuste nõustaja Riin Veidenberg tutvustab lähemalt, mida siseaudiitorit palgates või teenust sisse ostes silmas pidada ning kui suure kuluga peab arvestama.
Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel oli 2019. aasta esimese kvartali mediaanväljamakse 1012 eurot. Töötajatele välja makstud summa oli 2 199 600 122 eurot ja väljamakse tehti 616 211 inimesele.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.