Eesti kaebab ainsa ELi riigina kohtusse uued raamatupidamisnõuded, mis vähendanuks oluliselt väikefirmade aruandluskohustust.
Juunis europarlamendis heakskiidu saanud raamatupidamisdirektiiv näeb ette mikro- ja väikefirmade ehk 99% Eesti ettevõtete aruandluse vähendamise. Direktiivist nähtub, et muutuste eesmärk on pisifirmade aruandluskoormuse vähendamise, direktiivi egiidki on Euroopa Komisjonil on „Kõigepealt mõtle väikestele“, ning finantsaruandluse ühtsetele alustele viiminee.
Ligi: oleme ajast ees.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul otsustas valitsus direktiivi vaidlustada, kuna aruandlust lihtsustav direktiiv muudaks andmete kättesaadavuse Eestis hoopis keerulisemaks. “Meil ollakse aruandluse lihtsustamisel ajast ees, riik on loonud maailmas unikaalse ettevõtlusportaali, kus ettevõte saab aruande mugavalt esitada ning see on kättesaadav teistele ettevõtjatele ja riigiasutustele,” selgitas minister. “Kui oluline hulk andmeid aastaaruandes mitteesitatavaks muuta, tuleb riigil küsida andmeid juurde, sest muidu jääb enamus Eesti majanduskäibest täpse kajastuseta.” Äärmist lihtsustatust võiks tema sõnul rakendada vaid mikrofirmade puhul.
Pikemalt loe tänase Äripäeva paberlehest.
Autor: Kadri Põlendik, Juuli Laanemets
Seotud lood
Direktiivi jõustumisega kaasneva eest hoiatavad pangad ja audiitorid. Lisaks info kättesaadavusele pööranuks direktiiv pea peale ka auditeerimise turu, leiab Audiitorkogu juhatuse liige Veiko Hintsov.
Valitsus toetas Rahandusministeeriumi ettepanekut mitte nõustuda direktiiviga, mis oleks väike- ja keskmised ettevõtted Eestis vabastanud konsolideerimise- ja auditeerimise kohutsusest. Direktiiv otsustati vaidlustada Euroopa Kohtus.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.