Eelmise aasta III kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 6,6%, ka 11 kvartalit järjest langenud reaalpalk jõudis lõpuks plusspoolele, teatas statistikaamet.
See on üle kolme aasta esimene kord, kui palgakasv ületas hinnatõusu.Reaalpalk, mille puhul on arvesse võetud ka hindade liikumist, tõusis eelmises kvartalis 1,2 protsenti.
Samas langes keskmine brutopalk eelmise kvartaliga võrreldes 48 euro võrra 809 euroni. Aastatagusega võrreldes kasvas keskmine palk aga 60 euro võrra.
Juulis oli keskmine brutopalk 785 eurot, augustis 817 eurot ja septembris 826 eurot.
Tunnipalk kerkis eelmise aasta sama ajaga võrreldes vähem kui keskmine kuupalk - kui kuupalk tõusis 6,6 protsenti, siis tunnipalk vaid 4,7 protsenti.
Kõige enam ehk ligi 13 protsenti kerkisid kuupalgad mäetööstuses. Tunnipalk tõusis kõige rohkem kinnisvaraalases tegevuses, kus kasv oli 10 protsenti.
Hea teada
Statistikaamet korraldab palgastatistika uuringut rahvusvahelise metoodika alusel 1992. aastast. Tänavu on valimis 11 300 ettevõtet, asutust ja organisatsiooni.
Keskmised brutokuupalgad on taandatud täistööajaga töötajale, et oleks võimalik võrrelda palku tööaja pikkusest olenemata.
Seotud lood
Sellel aastal jääb reaalpalga kasv kesisemaks kui Swedbank ootas - tõus jääb väiksemaks kui 1%, nendib Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut oma kommentaaris.
Kolmandas kvartalis oli maksu- ja tolliameti andmetel keskmine brutoväljamakse töötaja kohta 703 eurot, mis on võrreldes II kvartaliga 78 eurot vähem.
LHV analüütiku Nils Vaikla kinnitusel oli kolmanda kvartali 6,6-protsendine keskmise palga tõus suurem, kui eeldati - LHV prognoosis kolmanda kvartali palgatõusuks 5,6 protsenti.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.