Täna Eestis kehtivad riigilõivud on ebaproportsionaalselt suured, ütles D.A.S. Õigusabikulude Kindlustuse ASi juhatuse liige Maiko Kalvet kommenteerides eilset Riigikohtu otsust.
Riigikohtu üldkogu hinnang, et vaid kehtivate riigilõivumäärade langetamine tagab Eestis põhiseadusliku kohtusse pöördumise õiguse, on Kalveti sõnul väga tervitatav.
“See, et näiteks 30-eurose parkimistrahvi vaidlustamine kohtus maksab Eestis üle poole sellest summast ning mittevaralise nõudega hagi väljanõudmine ligi 320 eurot, annab kindla tagasikäigu inimeste innukusele oma õiguste eest seista,” ütles Kalvet.
“Oluliselt kõrgema elatustasemega Saksamaal maksab kuni 5000-eurose hagi väljanõudmine kohtus 363 eurot, kohtu riigilõiv ligikaudu 1200-eurose kahju väljanõudmisel on aga 165 eurot. Kui kohtuotsust hagi tagasivõtmise või kohtuvälise kokkuleppe korral ei tehta, makstakse Saksamaal kaks-kolmandikku riigilõivust hagejale tagasi, sest ka kohtu töö hulk väheneb,” tõi ta näite.
Õigusabikulude kindlustusseltsi juhi hinnangul on teine veelgi tõsisem probleem see, et Eestis „karistatakse“ kohtuvaidluse võitjat ebaõiglaselt kopsakate õigusabikuludega.
“Eestis on levinud kohtupraktika, kus vastaspoolelt ei mõisteta välja sugugi kogu õigusabikulu isegi siis, kui seadusega kehtestatud piirmäär seda võimaldaks. Tihti jäetakse iga poole menetluskulud tema enda kanda." selgitas Kalvet lisades, etebanormaalne on ka see, et kohtukuludehüvitis võib laekuda alles aasta pärast vaidluse lõppu, kuna nii kaua võib kesta eraldiseisev menetluskulude kindlaksmääramise vaidlus.
Kalveti kinnitusel ei täida seaduses sätestatud õigusabikulude hüvitamise piirmäärad oma eesmärki, vaid pigem tekitavad juurde ebaõiglust.
„Seadusandja on ilmselt püüdnud ära hoida seda, et advokaadid kirjutaksid oma teenuste eest ülepaisutatult suuri arveid ning rikastuks kohtus kaotajate arvelt,“ rääkis Kalvet.„Kahjuks näitab kohtupraktika, et tulemuseks on oma õiguste eest seisva inimese "karistamine" suurte õigusabikuludega isegi siis, kui ta saavutab kohtus õiguse jalule seadmise. Hetkel maandab vaid ennetav õigusabikuludekindlustamine osaliselt need riskid nii kohtuvõidu kui ka -kaotuse korral, kuid see ei ole normaalne, et põhiseadusliku kohtusse pöördumise õiguse tagamiseks tuleb osta kindlustus,“ nentis ta.
Seotud lood
Justiitsminister Kristen Michal lubab kõrgetele riigilõivudele ja kohtumenetluste kiirendamiseks peatselt lahendusi.
Riigilõivude märkimisväärselt kõrge taseme tõttu ei ole juurdepääs õigusemõistmisele igaühele piisavalt kättesaadav, mistõttu tuleb riigilõive alandada, ütles õiguskantsler Indrek Tederi oma ettekandes riigikogule.
Juurdepääsu õigusemõistmisele takistavad kõrged riigilõivud, märgib õiguskantsler Indrek Teder 2010. aasta tegevuse kirjalikus ülevaates, mille ta täna riigikogule üle andis.
Endise justiitsministri Rein Langi eestvedamisel 2009. aasta alguses kordades kallimaks muudetud riigilõivud said esmaspäeval järjekordse kogupaugu, kui Riigikohus kuulutas põhiseadusevastaseks apellatsioonkaebuselt tasumisele kuuluvad riigilõivu kõrged määrad.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.