Loomulikult võib iga ettepanekut kaaluda, kuid antud juhul on tegemist äraleierdatud ettepanekuga, mida on korduvalt juba kaalutud, ütles riigikogu rahanduskomisjoni liige Mart Laar.
Samas ütles Laar, et maksureformi läheb Eestil vaja, aga hoopis vastupidises suunas, kui Taliga oma pöördumises on öelnud.
„Olen ise ühetaolise tulumaksu kehtestamise juures olnud, sellele ülemineku tulemusi nii Eestis kui mujal Cato Instituudi ning Maailmapanga palvel eraldi uurinud ning kokku võtnud. Ma tean, mida räägin - progresseeruv tulumaks on jama,“ ütles Laar.
Laar ütles, et astmelise tulumaksu kehtestades astuks Eesti vastupidise sammu maailma arengutega, kus Eesti eeskuju järgnedes on üha rohkem riike kas üle läinud ühetaolisele tulumaksule või siis muutes tulumaksusüsteemi ühetaolisemaks.
„Ühetaoline tulumaks on osutunud astmelisest maksusüsteemidest oluliselt tõhusamaks ning õiglasemaks, kiirendanud majanduskasvu ning suurendanud tööhõivet, tuues ühtlasi suuremaid tulusid riigikassasse,“ ütles Laar.
Tema sõnul võib eeldada, et astmelisele tulumaksule üleminek ei suurendaks riigi sissetulekuid, küll vähendaks aga majanduskasvu ning suurendaks tööpuudust. „Seetõttu ei saa me kohe kuidagi neid toetada,“ lisas Laar.
Samas ütles Laar, et maksukoormus on Eestis kasvanud nii kõrgele, et selle jätkuv suurendamine oleks ohtlik. Ta lisas, et rahandusministeeriumist oodatakse eelnõud, mis seaks sotsiaalmaksule ülempiiri. Teisalt tuleb Laar sõnul viia töötuskindlustusmaks kriisieelsele tasemele.
Autor: Lemmi Kann, Katariina Krjutškova
Seotud lood
Riigikogu lükkas täna tagasi Keskerakonna algatatud astmelise tulumaksu eelnõu, mis toonuks kaasa ulatusliku maksutõusu.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.