Lämmatav palavus tööruumides piinab paljusid, lahenduse leidmiseks tuleb lugeda oma töölepingut ja pidada nõu tööandjaga, ütles tööinspektsiooni töötervishoiu tööinspektor Sirje Kremm.
Küsimusele, kas inimene peab või tohib töötada, kui ruumis on raske hingata ja temperatuur küündib üle 30 kraadi, leiab vastuse oma kollektiiv- või individuaalsest töölepingust, ütles Kremm ERRi venekeelsele uudisteportaalile.
"Lepingus on punkt, kus kirjeldatakse töötingimusi, mida tööandja peab töötajale tagama. Igas ettevõttes on paika pandud oma eripärad ja spetsiifika, sealhulgas kohustus vormirõivaid kanda. Kui ilm läheb kuumaks, siis lahendavad tööandja ja töötaja probleemid olukorrast olenevalt. Kui tekib konflikt, siis lahendatakse see töövaidluskomisjonis," lausus Kremm.
Eelmisel nädalal soovitas sotsiaalministeerium, et õhutemperatuur töökohal võiks ulatuda kuni 28 kraadini, mitte üle.
Seotud lood
Sotsiaalministeerium, tööinspektsioon ja terviseamet soovitavad, et sisetingimustes tehtava kerge füüsilise töö puhul võiks temperatuur töökohal jääda 28 kraadi piiresse.
Täna ja lähipäevadel on oodata õhutemperatuuri tõusu üle 30°C kõikjal Eestis, pole ka välistatud 35 soojakraadini kerkimist, teatas EMHI.
Tööinspektsiooni poole on viimastel päevadel pöördunud korduvalt kuuma töökeskkonna üle nurisevaid inimesi.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.