• 12.07.10, 10:58
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas korraldada tööd kuumaga?

Täna ja lähipäevadel on oodata õhutemperatuuri tõusu üle 30°C kõikjal Eestis, pole ka välistatud 35 soojakraadini kerkimist, teatas EMHI.
Eile mõõdeti maksimumtemperatuuri vahemikus 30..31,2°C, vaid rannikul oli veidi jahedam.
Kuumade suveilmade saabudes pöördub järjest enam inimesi Tööinspektsiooni poole küsimusega, kuidas tagada töökohal sellised tingimused, et pea värske püsiks ja oleks võimalik produktiivselt tööd teha. Mida saab töötaja parema enesetunde tekitamiseks ise ära teha ning milline on tööandja roll töötamiseks sobivate tingimuste loomisel?
Seadus ütleb, et töökoha õhutemperatuur ja –niiskus ning õhku liikumise kiirus peavad olema tööülesande täitmiseks sobivad. Tööandja ülesandeks on sisustada ja kujundada töökohad nii, et töötaja suudaks säilitada töövõime ja heaolutunde.
Juhul, kui töötaja tunneb, et tingimused tööruumides on töö tegemiseks ebasobivad (näiteks valitseb ruumides liiga kõrge õhutemperatuur), tuleks olukorra muutmiseks ennekõike pöörduda tööandja poole. Tööandja peab võimaluse korral arvestama tehtud ettepanekutega. Töötaja ja tööandja on kohustatud ohutu töökeskkonna tagamiseks tegema koostööd ning selleks konsulteerib tööandja eelnevalt töötajate, töökeskkonnavoliniku või töötajate usaldusisikuga kõigis töökeskkonnaga seotud küsimustes, mis puudutavad töökeskkonna parandamise abinõude kavandamist.
 Tööruumides valitseva kliima norme ei ole õigusaktidega määratletud. Seega tuleb iga töökohta eraldi hinnata ja arvestada konkreetse töö iseärasusi. Kui tööruumis on päikesepoolsed aknad, siis tuleb leida võimalusi päikesekiirguse vähendamiseks ruumis. Päikesekiirgust saab leevendada aknakatete, soojust peegeldavate päikesekaitsekilede või muude lahenduste näol. Lisaks on võimalus paigaldada tööruumidesse erinevaid jahutussüsteeme. Kuumust aitab paremini taluda ka see, kui töötajad teevad sagedamini lühiajalisi puhkepause, viibides puhkeruumis, kus on piisavalt värske ja töökeskkonnast jahedam õhk. Kindlasti tuleks tagada töötajatele kvaliteetse joogivee tarbimise võimalus. Üheks lahenduseks kuumusega võitlemisel on dušši olemasolu töökohal – nii saavad töötajad end päeva jooksul värskendamas käia. Tööandjad peaksid tähelepanu pöörama ka konditsioneeride paigaldamisele. Tuleb jälgida, et need ei oleks suunatud jahedat õhku puhuma otse töötajate suunas, kuna selliselt võib tulemus olla oodatule vastupidine ning töötajad võivad haigestuda.
Kõrged kuumakraadid häirivad enamiku inimeste tööd. Seetõttu on mõistlik töötajatel ja tööandjatel teha enesetunde parandamiseks ühiseid pingutusi, kuna erksa meelega reibas töötaja suudab ka töösse rohkem panustada.
Hoonete sisekliima parameetritele ja tingimustele esitatavaid nõudeid sisaldab Eesti standard EVS 839:2003 Sisekliima.

Seotud lood

Uudised
  • 23.07.10, 15:40
Inspektor: palava töötoa kannataja uurigu oma töölepingut
Lämmatav palavus tööruumides piinab paljusid, lahenduse leidmiseks tuleb lugeda oma töölepingut ja pidada nõu tööandjaga, ütles tööinspektsiooni töötervishoiu tööinspektor Sirje Kremm.
Uudised
  • 15.07.10, 15:25
Terviseamet: kuumarabandus saabub 10-15 minutiga
Terviseamet hoiatab, et liiga kõrge temperatuur võib põhjustada kuumarabanduse. Selle ennetamiseks tuleks sageli juua, soovitatavalt gaasita mineraalvett.
Uudised
  • 15.07.10, 13:55
Pevkur: tööandjad, olge kuumaga paindlikud
Sotsiaalministeerium, tööinspektsioon ja terviseamet soovitavad, et sisetingimustes tehtava kerge füüsilise töö puhul võiks temperatuur töökohal jääda 28 kraadi piiresse.
Uudised
  • 15.07.10, 14:33
Tööinspektsioon: trahvime neid, kes kuumaga ei arvesta
Tööinspektsiooni poole on viimastel päevadel pöördunud korduvalt kuuma töökeskkonna üle nurisevaid inimesi.
  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele