Panku oli vaja millegagi ohjeldada ja võlakaitse on ennekõike psühholoogiline abinõu, et pangad ei alustaks inimeste orjastamist, kommenteeris ekspankur Jüri Mõis võlakaitse seadust.
„Pigem tuli panganduse tagatubadesse teadmine, et ka valitsus võib inimeste poolele astuda ja nad ei peaks niimoodi ülbitsema. Põhimõttelt on see seadus pankurite orjastamiskatsete vastu,“ ütles Mõis.
Tema sõnul seadus majandust ei leevenda, küll aga muudab õhkkonna paremaks. Mõisa hinnangul ei põhjusta see ka kohtutele lisakoormat, mis oleks väljakannatamatu.
„Tegelikult ei ole minul kiiret ühiskonna lihtliikmena, ei ole laenu saajal kiiret ja pole ka pankadel kiiret. Kohtud on praegugi võlaõigusasjadest umbes. Suur ummik või väike ummik, kui see ei liigu, on ikkagi seisak. Kõik osapooled saavad ilmselt aru, et need laenud jäävad tagasi maksmata, aga kui selline toorik on ümber, loob see erinevaid nüansse,“ sõnas Mõis.
Mõisa hinnangul jäävad laenud üht või teistpidi tagasi maksmata. „Minu arvates jäävad need laenud tagasimaksmata nagunii, olgu retoorika milline tahes. Devalveerimismehhanism puudub ja keegi ei jõua neid suurte numbritega võlgu teenindada. Need lihtsalt jäävad ühiskonnas väga halli segasesse tsooni, kuni nad ühel, teisel või kolmandal kombel ära unustatakse. Millega see lõpeb, seda ei oska praegu öelda, aga mingil moel need võlad kaovad,“ ütles Mõis.
Autor: Lemmi Kann, Katariina Krjutškova
Seotud lood
Riigikogu hakkab täna arutama võlakaitse seaduse eelnõud, mille jõustumistähtajaks on õiguskomisjon määranud 2011. aasta 1. jaanuari. Võlakaitse seaduse algatajad soovivad eelnõu vastu võtta veel enne riigikogu suvepuhkust, ehk enne 17. juunit. Pangaliit on seisukohal, et seaduse jõustumise ja rakendamise vahele jääv pool aastat on liiga lühike periood, et tagada riigi piisav võimekus võlamenetluse läbiviimiseks.
Võlakaitseseadus pakub kaitset ligi 160 000 inimesele, kes soetanud endale kodu ja võtnud selleks eluasemelaenu, ütles Riigikogu õiguskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher täna võlakaitse seaduse eelnõu esimesel lugemisel.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.