Pangaliidu hinnangul vajab võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seaduse eelnõu mitmeid parandusi ja põhjalikumat mõjude analüüsi.
Pangaliit rõhutab, et riigikogus täna arutlusele tulev võlgade ümberkujundamise seaduse eelnõu avaldab ulatuslikku mõju eraisikute võlasuhtele praktiliselt kõikide võlausaldajatega.
Pangaliit näeb probleemi selles, et eelnõu ettevalmistamisel ei ole määratletud selget probleemkohta, mida seadusega leevendada soovitakse. Samuti ei sisalda praegune eelnõu pangaliidu hinnangul piisavat mõjuanalüüsi ega kulude arvestust riigi, sealhulgas kohtute töökoormuse ega teiste protsessiosaliste jaoks.Pangaliidu seisukoht on, et seadus peab olema suunatud nende õigussuhete korrastamisele, mis muidu ei toimi ega tohi kindlasti tekitada täiendavat segadust ning võimaldada õiguste väärkasutust.
"Võlgade ümberkujundamise menetluse raames tohiks vähendada ainult viiviseid ja leppetrahve, kuid põhinõue peab jääma puutumata. Kindlasti peab eelnõu lähtuma ka põhimõttest, et tagatisega nõuet saab vähendada ainult võlausaldaja nõusolekul,“ ütles pangaliidu juhatuse esimehe Aivar Rehe.
Ühtlasi on pangaliit õiguskomisjoni töörühmale teinud ettepaneku, et võlgade ümberkujundamise menetluses peab olema kohustuslik sõltumatu nõustaja määramine.
„Nõustaja ülesanne on tagada menetluse objektiivsus ning kontrolli teostamine võlgniku tehingute, varade ja võlgade ümberkujundamise kava täitmise üle. Problemaatiline on ka asjaolu, et eelnõus ei ole kirjas eraisiku võlgade ümberkujunduskava kinnitamise ja kestvuse tähtaegu“, selgitas Aivar Rehe.
Võlakaitse eelnõu vastuvõtmisega ei tohiks Rehe sõnul liigselt kiirustada. Uue menetluse eduka toimimise eelduseks on kvaliteetne õigusloome, samuti on vaja täiendavat aega kohtusüsteemi ja nõustajate ettevalmistamiseks.
Pangaliit tervitab õiguskomisjoni otsust lükata võlakaitse seaduse jõustumistähtaeg aastasse 2011, kuid soovitab kaaluda seaduse jõustumise edasilükkamist veel poole aasta võrra.
Seotud lood
Riigikogu õiguskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata õiguskomisjoni algatatud võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seaduse eelnõu riigikogu täiskokku esimesele lugemisel 20. mail.
Tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis ütles, et tööandjad seisavad võlakaitse seaduse eelnõule põhimõtteliselt vastu, kuna eelnõuga rikutakse mitmeid olulisi põhimõtteid ja väärtusi, millel on kaugeleulatuvad mõjud Eesti majandusele.
Tööandjate keskliit on mures Isamaa ja Res Publica Liidu poolt välja töötatud võlakaitse seaduse eelnõu pärast, mis hakkaks ümber kujundama kõiki eraisikute poolt täitmata jäetud lepingulisi kohustusi.
Tööandjate keskliidu volikogu soovitab valitsuserakondadel loobuda IRLi juhtimisel välja töötatud võlakaitse seaduse eelnõu algatamisest täna Riigikogu õiguskomisjonis.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.