Eesti Kaubandus-Tööstuskoja (EKTK) hinnangul ei ole Tallinna kavandatud müügimaks põhjendatud ja tooks nii linnale kui ettevõtjaile kaasa olulisi kulusid.
"Kaubanduskoda on seisukohal, et müügimaksu kehtestamine ei ole põhjendatud ning tooks nii linnale kui ka ettevõtjatele kaasa olulisi kulusid ning seega ei toeta me müügimaksu kehtestamist ,“ ütles Kaubanduskoja peadirektor Siim Raie. EKTK pöördus täna Tallinna Linnavolikogu poole märkustega seoses kavandatava müügimaksu kehtestamisega Tallinnas, vastavalt Tallinna Linnavolikogu määruse eelnõule „Müügimaks Tallinnas“ (edaspidi Eelnõu).
Müügimaksu administreerimiseks on vahendid ette nähtud linnavalitsuse reservfondist kokku 5 miljonit krooni. Kaubanduskoja esialgsel hinnangul ei pruugi viidatud vahenditest aga piisata ning tegelikud administreerimiskulud võivad osutuda oluliselt suuremaks.
"Lähtudes siinkohal Eelnõus väljendatud oodatava maksulaekumise prognoosidest ning võimalikest maksu administreerimise kuludest, peame äärmiselt vajalikuks, et Eelnõu koostajad selgitaksid põhjalikult, kuidas on leitud Eelnõus sisalduv administreerimiskulu suurus Tallinna linnale. Adekvaatne ja läbipaistev analüüs administreerimiskulude suurusele on meie hinnangul iga maksu kehtestamise juures äärmiselt oluline, milleta ei ole võimalik maksu kehtestada,“ rõhutas Raie pöördumises.
Kaubanduskoja hinnangul puudub eelnõu seletuskirjas analüüs ja hinnang võimalikele kuludele, mis kaasneksid müügimaksu kehtestamisega ettevõtjatele ning selleta ei ole võimalik tänapäevases õigusriigis ühtegi uut maksu kehtestada.
Arvestada tuleb ka, millist mõju avaldab uue maksu kehtestamine mitte ainult Tallinnas tegutsevatele ettevõtjatele, vaid ettevõtlusele tervikuna, kuna suur hulk kauplejatest, teenindajatest ja toitlustajatest on seotud tegevuskoha (e-kaubanduses asukoha) järgi just Tallinnaga.
"Majanduskasvu taastumise eelduseks on investeeringud töökohtade loomisse. Olukorras, kus investeerida tuleb aga hoopis müügimaksu kohustuse täitmisse, töötab see maks majanduskasvu ja tööhõivet pidurdavalt," selgitas Raie.
Olukorras, kus ainuüksi halduskoormuse ja maksu administreerimise ettevalmistamisega kaasnevad kulud ettevõtjatele võivad moodustada võrreldes kavandatavate maksutuludega eelarves olulise osa, ei ole Raie sõnul võimalik uut maksu toetada.
Seotud lood
Täna kohtusid riigikogus Reformierakonna fraktsiooni liikmed Tööandjate Keskliidu ja Kaupmeeste Liidu juhtidega ning ühiselt tõdeti, et Tallinnas 1. juunist kehtestatav müügimaks tõstaks hindu ning vähendaks töökohti.
Eesti Kaupmeeste Liit pöördus rahandusministri ja riigikogu koalitsiooni fraktsioonide poole ettepanekuga algatada eelnõu, mis jätaks kohalike maksude nimistust välja müügimaksu.
Riigikogu rahanduskomisjon algatas täna kaupmeeste liidu ja tööandjate keskliidu ettepanekul müügimaksu seaduse muutmise, millega leevendatakse kaupmeestele müügimaksu kehtestamist tulenevat koormust.
Eesti Maksumaksjate Liit esitas eile õiguskantslerile taotluse, milles palub hinnata Tallinna müügimaksumääruse vastavust põhiseadusele.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.