Ettevõtjad otsivad mõne kuu pikkust pausinuppu, mis aitaks vältida vahepeal tekkivaid kohustusi, et siis endistviisi jätkata. Milliseid ohte nupp kaasa toob, selgitab advokaadibüroo LMP tegevjuht Tanel Melk.
- Tanel Melk. Foto: Erakogu
Praegune majanduskriis on erakordse dünaamikaga, kuna kriisi alged ei tulene majandusest. Seetõttu on paljud ettevõtjad segaduses, mida teha oma äriga, mis muidu oli elujõuline ja kasumlik. Tahaks justkui pausinuppu, mis aitaks vältida paari kuu jooksul tekkivaid kohustusi, et siis samamoodi jätkata. Majanduse komplekssuses see nii lihtne loomulikult ei ole, kuid ettevõtjate nõutus sellises olukorras on mõistetav.
Seotud lood
Saates rääkisime pikemalt sellest, kas kaugtöö tuli, et jääda, mis mõju avaldab see tuleviku töökorraldusele, kuidas mõjutab koroonakriis erameditsiini, mis muutuseid võib märgata ettevõtete seas ning mis kasu ja kahju on kriisist.
Eriolukord on Eestis kestnud nüüdseks kuu aega ning otsustasime uurida, kuidas see on mõjutanud Eesti väikeettevõtteid eriolukorra esimeste nädalate jooksul. Kriis on küll hetkel veel varajases faasis, kuid esitasime neile mitmeid küsimusi seoses erinevate aspektidega, mida kriis võib mõjutada ning kuidas praeguseks juba mõjutanud on. Küsitluses osales üle 200 Eesti mikro- ja väikeettevõtja ning uuringu viisime läbi eriolukorra kolmandal nädalal.
Koroonaviirus levib jõuliselt üle maailma ning riik on kehtestanud eriolukorra. Meie argipäev on peapeale keeratud ning ettevõtjad seisavad silmitsi raskete otsustega. Raske on hinnata, kaua kriis kestab ning kui suur on mõju majandusele, kuid töömahu vähenemine ning hirm languse ees sunnib töökorralduse üle vaatama.
Koroonaviirusest põhjustatud kriis on langenud täpselt majandusaastaaruannete koostamise kõrgajale. Esimesed signaalid koroonaviiruse levimisest jõudsid meieni 2019. aasta lõpus. Viirus ise jõudis Eestisse märtsis 2020 ehk peale 31.12.2019 bilansipäeva ja selle mõju on enamikule ettevõtetele oluline. Grant Thornton Balticu partner, audiitorteenuste valdkonna juht ja vandeaudiitor Mart Nõmper selgitab, kas ja kuidas kajastada koroonaviirusega seotud asjaolusid raamatupidamise aastaaruandes.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.