Kutse bürokraatiajahile: anna üles tarbetud nõuded, reeglid ja piirangud
Tööandjate Keskliit kutsub üles teada andma õigusaktidest ja regulatiivsetest nõuetest, mis koormavad ettevõtjat tarbetute kuludega, raiskavad asjata aega või takistavad mõistlikke tegevusi. Ettepanekuid saab esitada 4. aprillini.
Tööandjate keskliit on aastaid seisnud selle eest, et vähendada ettevõtjate tarbetut halduskoormust ja lihtsustada ettevõtluskeskkonda. Selles vallas oli Nullbürokraatia projekt oluline samm. Ja ehkki see projekt on lõppenud, on kurnav bürokraatia ja halduskoormus ettevõtjatele endiselt aktuaalne.
Konkursile saab esitada Riigikogus 2024. aastal vastu võetud seadusi. Algatuse eesmärk on pöörata tähelepanu kvaliteetsele õigusloomele. Konkursi üks eestvedajaid on ka Äripäev.
Kes ja miks peavad kestlikkusaruannet koostama, kui suur on lisanduv töökoormus ning mis juhtub, kui kestlikkusaruannet ei esita, selgitab Grant Thornton Balticu vandeaudiitor ja hiljuti kestlikkusaruandluse vandeaudiitori kutse saanud Anni Vaiksaar.
Eestis surevad paljud head algatused liigse bürokraatia tõttu juba enne elluviimist, leiab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu juht Kai Realo. Ta rõhutab, et radikaalne bürokraatia vähendamine avaks uusi võimalusi ettevõtlusele ja majandusarengule.
Viimane aeg on alustada tänavuse ESG-aruandega ja tänagi alustades on ettevõtja jäänud veidi hiljaks. “See ei tähenda, et aruandest võiks täitsa loobuda. Tasub pingutada ja teha ära kas või pool aruandest,” rääkis Grant Thornton Balticu partner ja audiitorteenuste valdkonna juht Mart Nõmper.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.