Millises suunas hakkavad e-arvete kasutamist mõjutama värsked seadusemuudatused, mis jõustuvad tuleva aasta 1. juulist? Ühest küljest saavad kõik ettevõtted võimaluse nõuda endale üksnes e-arvete esitamist, aga teisalt kaob avaliku sektori üksuste kohustus võtta igal juhul vastu üksnes e-arveid. Vasta ka väikesele küsitlusele artikli sees.

- Finantsuudised.ee juht Villu Zirnask. Foto: Raul_Mee
Optimistid usuvad, et e-arve kasutamine saabki uue hoo, sest „kõik, kes oma partnerilt e-arvet küsivad, peavad selle nüüdsest saama“ ning sisuliselt e-arvete kohustus laieneb.
Pessimistid seevastu kahtlevad, kas ikka on mõistlik pehmendada praegu kehtivat nõuet avaliku sektori asutustele – muutus tekitab tagasikäigu riski riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste üksuste e-arveldamisel. „Kui regulatsioon muutub, tekib tõenäoliselt siiski näiteid, kus asutus tuleb partnerile vastu ja e-arvet ei nõua.“
Eesti avalikus sektoris on masintöödeldavate arvete ehk e-arvete esitamine olnud kohustuslik alates 2019. aastast, kuid erasektoris on e-arvete laiem levik takerdunud. Muudatuste eesmärgina ongi eelnõu koostajad deklareerinud „toetada digitaalse arveldamise täielikku kasutuselevõtmist avaliku sektori kõrval ka erasektoris“.
Seaduseelnõu seletuskirjast saab lugeda, et muutusi disainides on toetutud E&Y-lt 2021. aastal tellitud uuringule „E-arvete kasutamine avalikus sektoris ja ettevõtluses“. Uuringust selgus kaks peamist takistust:
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Raamatupidamise seaduse värsked muudatused lihtsustavad nõudeid e-arvete ringlusele ning vähendavad ettevõtjatel ka e-arvete halduskoormust.
Täna on meil raamatupidamist puudutavate seadustega olukord sarnane sellele, kui Tallinnast Tartusse kihutavad hobuveok, Škoda ja Ferrari, kõigile on vaja oma sõidurada. See on ju tegelikult ühiskonnale koormav.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium üllitas äsja Strateegia Akadeemia uue saate reaalajamajandusest, mis „aitab säästa tühja töö tegemisest“. Saates visatakse üles ka mõte, et aruannete hulga vähendamine pole esmatähtis, see on hoopis aja sääst aruannete täitmisel.
Iga ettevõtja jaoks on oluline, et tema finantsandmed oleksid õigesti kajastatud ja vastaksid seadusandlusele, aga see pole sugugi ainus, kuidas hea raamatupidaja oma klienti aidata saab. Raamatupidamisbüroo
K&R Äriteenused OÜ juht Karin Buström nendib, et küsimusi tekib nii seoses erinevate kulude, seadusemuudatuste kui ka ettevõtte rahavoogude haldamisega.