Likviidsus ehk maksevõime on ettevõtte võimekus muuta oma vara rahaks, et osta teenuseid ja kaupu ning tasuda arveid, laenusid, palkasid ja makse. Likviidsuse juhtimine on üks finantsjuhtimise peamistest eesmärkidest, mis on eriti oluline alustava ja kasvava ettevõtte puhul, sest kasv seob raha ning samas on vajadus kaasata finantseerimist pankadelt või investoritelt.
- Tallinna Tehnikakõrgkooli lektor ja Six Apples Finance OÜ juhatuse liige Inga Stelmak
Likviidsuse juhtimiseks on teatavasti vaja mõõta. Siinjuures on abiks traditsioonilisest suhtarvu analüüsist tuttavad likviidsuse ja kapitali struktuuri suhtarvud. Erialases kirjanduses on eristatud lühiajalist ja pikaajalist likviidsust. Suheldes pankadega võime aga täheldada, et selline jaotuse piir on väga hägune. Nii lühiajaliste kui ka pikaajaliste laenude puhul vaatavad finantsasutused lühiajaliste kohustiste katmise võimekust iseloomustavaid suhtarvusid ja kapitalistruktuuri, rentaablust ja efektiivsust kirjeldavaid näitajaid. Mõistagi, mida pikem on taotletava laenu periood, seda komplekssemat ja sügavamat analüüsi tehakse, et kindlaks teha ettevõtte jätkusuutlikkus.
Seotud lood
Intrumi iga-aastase Euroopa maksearuande kohaselt on Euroopa ettevõtetel suur mure, kas nende esitatud arved tasutakse tähtajaks – nii on 62% uuringus osalenute arvates see teema aktuaalsem kui kunagi varem. Riikide võrdluses on Eesti ettevõtted selles edetabelis teisel kohal.
2020. aastal kasvas Eestis esimest korda kümne aasta jooksul märkimisväärselt pankrotistunud ettevõtete hulk (26%), kuid lähiaastatel on oodata koroonakriisi mõjul veelgi suuremat pankrottide arvu. See tähendab, et koostööpartnerite valikul tuleb olla hoolas ja vaadata enne lepingusse minemist eriti hoolikalt ettevõtte finantsandmeid.
COVID-19 pandeemia on majandusüksuste juhtidele tekitanud keerulise olukorra, sest müügitulu olulise vähenemisega kaasneb paratamatult tasumata laenude ja muude kohustiste kuhjumine, st tekivad likviidsusprobleemid.
Käibekapital ning selle juhtimine on ettevõtte jätkusuutliku ja kasumliku tegevuse alus. Efektiivne käibekapitali juhtimine muutub eriti oluliseks ebakindlates majandusoludes, mil tuleb hoida mõistlikku tasakaalu käibevara ja lühiajaliste kohustiste vahel.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.