• 08.01.21, 07:00

Maksevõime ja selle juhtimine

COVID-19 pandeemia on majandusüksuste juhtidele tekitanud keerulise olukorra, sest müügitulu olulise vähenemisega kaasneb paratamatult tasumata laenude ja muude kohustiste kuhjumine, st tekivad likviidsusprobleemid.
Juta Tikk kirjutab maksevõime juhtimisest
  • Juta Tikk kirjutab maksevõime juhtimisest Foto: Meeli Küttim
Termin „likviidsus” on kahetähenduslik. Likviidsus on võime vara kiiresti ja võimalikult väikeste kulutustega raha või muu likviidse vara vastu vahetada. Likviidsus on ka majandusüksuse võime täita olemasolevaid ja uusi kohustisi, st maksevõime. Eeltoodust tulenevalt eristataksegi nii varade kui ka kohustiste likviidsust. Likviidsete varade all mõistetakse kõiki varasid, mida saab kiirelt rahaks muuta ja kasutusele võtta, kaotamata sealjuures oluliselt nende väärtust. Kõige likviidsem vara on raha, seejärel hoiused, lühiajalised väärtpaberid, nõuded ostjate vastu.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele