Täna, 7. mail, alustab maksu- ja tolliamet (MTA) füüsilisest isikutest ettevõtjale 2020. aasta esimese kvartali eest määratud avansilise sotsiaalmaksu ulatuses raha kandmist ettemaksukontole. Tegemist on riigi kriisimeetmega, mille eesmärk on aidata toime tulla eriolukorraga kaasnevate makseraskustega.
Eestis on kokku registreeritud ligi 28 000 füüsilisest isikust ettevõtjat (FIE), kellest avansilise sotsiaalmaksu tasumise kohustus oli esimeses kvartalis 7426-l.
Avansiline sotsiaalmaks on seni tasumata 1747 FIE-l kogusummas 800 000 eurot. Nemad ei pea ise midagi tegema – ettemaksukontole laekuv summa läheb automaatselt tekkinud võla katteks. FIE, kes on oma võla ajatanud, saab avansilise makse suuruse summa oma ettemaksukontole, mida ta saab soovi korral kasutada ajatamisgraafiku täitmiseks.
Juba tasutud avansilist sotsiaalmaksu tagastab MTA kogusummas 2,5 miljonit eurot 5679 isikule. Neile kantakse summa tagasi ettemaksukontole, kust nad võivad selle kas välja võtta või jätta ootele tulevaste kohustuste katteks.
MTA saadab selle nädala jooksul neile füüsilisest isikutest ettevõtjatele, kellel oli avansilise sotsiaalmakse tasumise kohustus, ka e-kirja täpsete juhistega, kuidas toimida. Seda, kas FIE-l vastav kohustus on, saab vajadusel kontrollida MTA iseteeninduskeskkonnast e-MTA. Lisainfot leiab ka
MTA kodulehelt.
Nii FIE-dele kui ka teistele maksumaksjatele ei arvutata alates 1. märtsist kuni eriolukorra lõpuni maksuvõlgadelt intresse ja sellel perioodil tekkinud võlalt ei tule intresse ka hiljem tasuda.
Makseraskustesse sattudes tuleb ka FIE-del maksudeklaratsioonid korrektselt esitada, muidu ei ole võimalik riigil saada adekvaatset hinnangut ettevõtjate seisust.
FIEd leiavad lisainfot
SIIT,
SIIT ja
SIIT.
Allikas: Maksu- ja Tolliamet
Seotud lood
Aprilli alguses alustas Eesti Töötukassa töötasu hüvitise maksmisega töötajatele, kellele pole kokkulepitud mahus võimalik tööd anda või töötasu maksta. Maret Güldenkoh kirjutab selles ajakirjanumbris täpsemalt toetuse deklareerimisest ja kajastamisest raamatupidamises, järgnevalt toome aga välja töötukassa vastused enim levinud küsimustele meetme kasutamise kohta.
Toetuse andmise eesmärk on ühekordse tagastamatu abi andmine väikeettevõtjatele COVID-19 puhangust tulenenud kriisikahjude osaliseks hüvitamiseks. Taotlemine avatakse peale toetuse määruse jõustumist mai alguses.
15. aprillil võttis Riigikogu vastu kobarseaduse, mis on koostatud koroonaviiruse SARS-CoV-2 (edaspidi COVID-19 haigust põhjustav koroonaviirus) pandeemilise leviku tõttu kehtestatud eriolukorra ja selle tagajärgede leevendamiseks väljatöötatud meetmete elluviimiseks. Võtame kokku olulisemad punktid, millega raamatupidajad peaksid kursis olema.
Kobarseadusega (SE 169) tehakse kaks muudatust, mis on abiks nii metsandussektoris tegelevale füüsilisest isikust ettevõtjale (FIE) kui ka tavalisele metsaomanikule. Muudatused jõustuvad tagasiulatuvalt alates 1.01.2020.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.