Me kõik võidame sellest, kui käitume täna teisiti kui 2009. aastal, mil ettevõtjad sisuliselt ise võimendasid majanduskriisi läbi suurte koondamiste ja kulude kärpimiste, kirjutab Luminori peaökonomist Tõnu Palm.
- Luminori peaökonomist Tõnu Palm
Koroonaviiruse tõttu suletud riikide ja majanduste avanemine saab olema järk-järguline ja taastumine esialgu vaevaline. Samas võime arvestada, et kõik varasemad viirused on olnud ajutise mõjuga. See tähendab, et viiruse leviku seljatamisel pöörab järsult kukkunud majandus päris ruttu korralikule kasvule. Eestis tuleb majanduslangus tänavu suurusjärgus 9 protsenti, millele järgneb samuti peagi päris ilus tõus, sest need sektorid, mis praegu on Euroopas täiesti suletud, teevad väga kiire kasvu. 2022. aastal kiireneb majanduskasv veelgi, sest lisaks valitsuse fiskaalsetele stiimulitele (sh taristu investeeringud) jõuab majandusse pensionireformi korral vähemalt osa teisest sambast väljavõetud rahast. Suure tõenäosusega läheme aasta pärast suvele vastu juba väga ilusate kasvunumbritega.
Seotud lood
Saates rääkisime pikemalt sellest, kas kaugtöö tuli, et jääda, mis mõju avaldab see tuleviku töökorraldusele, kuidas mõjutab koroonakriis erameditsiini, mis muutuseid võib märgata ettevõtete seas ning mis kasu ja kahju on kriisist.
Eriolukord on Eestis kestnud nüüdseks kuu aega ning otsustasime uurida, kuidas see on mõjutanud Eesti väikeettevõtteid eriolukorra esimeste nädalate jooksul. Kriis on küll hetkel veel varajases faasis, kuid esitasime neile mitmeid küsimusi seoses erinevate aspektidega, mida kriis võib mõjutada ning kuidas praeguseks juba mõjutanud on. Küsitluses osales üle 200 Eesti mikro- ja väikeettevõtja ning uuringu viisime läbi eriolukorra kolmandal nädalal.
Koroonaviirus levib jõuliselt üle maailma ning riik on kehtestanud eriolukorra. Meie argipäev on peapeale keeratud ning ettevõtjad seisavad silmitsi raskete otsustega. Raske on hinnata, kaua kriis kestab ning kui suur on mõju majandusele, kuid töömahu vähenemine ning hirm languse ees sunnib töökorralduse üle vaatama.
Advokaadibüroo Sorainen maksueksperdid, vandeadvokaadid Tanel Molok ja Kaido Künnapas annavad ettevõtjatele maksunõu.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.