Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Uute IFRSide rakendamise praktilised probleemid
Viimasel paaril aastal on jõustunud mitu uut rahvusvahelist standardit väga olulistes ning paljusid ettevõtteid puudutavates raamatupidamise valdkondades.
Nimelt, 1. jaanuaril 2018 jõustus kaks uut rahvusvahelist standardit – IFRS 9 „Finantsinstrumendid“ ja IFRS 15 „Kliendilepingutest saadav müügitulu“ – ning 1. jaanuaril 2019 jõustus üks uus standard – IFRS 16 „Rendilepingud“. PwC on praktikas näinud mitmeid probleeme nende standardite rakendamisel.
Käesoleval aastal jõustus üks uus rahvusvaheline finantsaruandluse standard ja mitmeid väiksemaid muudatusi olemasolevates standardites ja tõlgendustes. Alljärgnevalt on neist välja toodud olulisemad, mis võivad mõjutada suuremat hulka ettevõtteid.
Tänapäeva moderniseeruvas ja globaliseeruvas majanduses suureneb immateriaalse varaklassi tähtsus ning osakaal majandusüksuste koguvaras. Immateriaalse vara olulisust on enim mõjutanud infotehnoloogia kiire areng ning turutõkete vähenemise ja väliskaubanduse hoogustumise tagajärjel intensiivistunud konkurents.
Rendilepingute kajastamine rentniku raamatupidamises oleneb sellest, kas tegemist on kasutus- või kapitalirendiga. Kasutusrendi ja kapitalirendi eristamine võib rentniku jaoks keeruliseks osutuda, seepärast selgitame nende erinevusi ja proovime lihtsustada rendilepingute klassifitseerimist.
Kapitaliturgude liidu arendamise kõrvaleesmärk on muuta rahastamine rohkem keskkonna ja jätkusuutlikkusega arvestavaks. Mida Euroopa Komisjon selleks teha kavatseb?
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.