Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Siseministeerium: notaritest vabastav eelnõu on ohtlik
Siseministeerium märkis notaritest vabastavale eelnõule hinnangut andes, et sellega võib kaasneda rahapesuohu suurenemine ja tegelike kasusaajate varjamine.
Mart Helme juhitud siseministeeriumi hinnangul on notaritest vabastavas seaduseelnõus mitmeid ohukohti. Foto: Liis Treimann
Siseministeeriumi hinnangul seab eelnõus välja pakutud lahendus ohtu rahvusvahelise rahapesu tõkestamise nõukoja Financial Action Task Force (FATF) rahvusvaheliste kohustuslike soovitustega vastavuses olemise. Selle täitmist kontrollib Euroopa Nõukogu ekspertide komitee. Eesti on nõustunud järgima FATFi soovitusi ja nende nõuete järgimist on kinnitanud ka rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjon, kirjutas siseministeerium.
Iduettevõtted nõuavad riigikogult äriseadustiku muutmist, millega pääseksid notaritest ja tooksid Eestisse igal aastal ligi 300 miljonit eurot väliskapitali. Notarite meelest pole seaduse muutmine hea mõte.
Tõenäoliselt ei ole Eestis ühtegi korteriühistu juhatuse liiget, kes poleks pidanud tegelema korteriühistu elanike hulka kuuluvatelt võlgnikelt võlgnevuste sissenõudmisega.
Viimase aja arengud rahapesu ning terrorismi rahastamise tõkestamisel on näidanud, et isegi pangad, kelle finantsvõimekus võrreldes nö tavaettevõttega on märkimisväärselt parem, on raskustes kõigi neile esitatavate nõuete täitmisega, kirjutab Triniti patrner Ramil Pärdi.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.