Sotsiaalministeerium plaanib riigieelarvest hüvitatava puhkusetasu ja keskmise töötasu maksmise korrast jätta välja isapuhkuse hüvitamisega seotud reeglid. Muudatus on tingitud sellest, et alates 1. juulist 2020 ei käi isapuhkuse tasu hüvitamine enam tööandja kaudu, vaid sotsiaalkindlustusamet maksab otse isale.
Keda mõjutab?
kõiki tööandjaid, kelle töötajad kasutavad isapuhkust
Kuidas toimub täna isapuhkuse tasu maksmine?
Täna maksab isale isapuhkuse tasu tööandja. Tööandjal on õigus nõuda sotsiaalkindlustusametilt väljamakstud isapuhkuse tasu hüvitamist.
Mis muutub?
1. juulil 2020 jõustuvad perehüvitiste seaduse ja töölepingu seaduse muudatused, mille kohaselt hüvitatakse isapuhkuse kasutajale isapuhkus täiendava vanemahüvitisega ning seda maksab sotsiaalkindlustusamet otse hüvitise saajale. See tähendab, et tööandja ei pea edaspidi enam sotsiaalkindlustusametilt isapuhkuse tasu kompenseerimist taotlema. Sellest tulenevalt jäetakse ka määrusest „Riigieelarvest hüvitatava puhkusetasu ja keskmise töötasu maksmise kord ja hüvitamise taotluse andmete loetelu“ välja isapuhkuse hüvitamisega seonduvad reeglid.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Muudatused jõustuvad 1. juulil 2020. aastal. Kui laps sünnib pärast 2020. aasta 30. juunit, on isal õigus saada isapuhkuse eest hüvitist uue korra kohaselt.
Kui laps sünnib enne 2020. aasta 30. juunit, on isal õigus võtta isapuhkust kuni 2020. aasta 30. juunini kehtinud isapuhkuse reeglite kohaselt. Sellisel juhul on isal õigus ka puhkusetasule kuni 2020. aasta 30. juunini kehtinud regulatsiooni kohaselt.
Tutvu lähemalt plaanitavate muudatustega:
eelnõu,
seletuskiri.
Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda
Seotud lood
Lisaks põhipuhkusele on töötajatel erinevate olukordade puhul õigus kasutada mitmeid puhkuseliike, mille eest peab tööandja maksma töötajatele riiklikult sätestatud puhkusetasu.
Alates 01.07.2020 muutub isapuhkusele jäämise ja selle eest tasumise kord. Hüvitise saamise täiendavaks tingimuseks on isapuhkuse perioodi märkimise kohustus töötamise registris. Hetkel kehtiva regulatsiooni kohaselt on see kohustus tööandjal.
Puhkuste ajakava peaks olema kinnitatud märtsi lõpuks – kui seda ei tehta, on töötajal õigus esitada 14 päeva enne puhkusele minekut puhkuseavaldus ja tööandja peab selle rahuldama, kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Enimloetud
5
“Vaevalt keegi turul tänases seisus kingitusi teeb.”
Hetkel kuum
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Arestitud pool miljonit, viide maksupettusele
“Vaevalt keegi turul tänases seisus kingitusi teeb.”
Tagasi Raamatupidaja esilehele