Omanikuna äriühingu majas tasuta elamine on omatarve ja põhivara sisendkäibemaksu ümberarvestust kaasa ei too, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
- Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling Foto: Meeli Küttim
Riigikohus tegi hiljuti lahendi 3-17-933, mis tugineb oma seisukohtades suuresti ühele varasemale Euroopa Kohtu lahendile C-210/11 ja C-211/11. Nende kaasuste asjaolud on sarnased ja väärivad tutvustamist. Riigikohus otsustas, et omanike ja juhatuse liikmete tasuta elamine oma äriühingule kuuluvas majas ei ole mitte-ettevõtlus vaid hoopis omatarve, mis tuleb omatarbena ka maksustada. Rõhutada tuleb, et tasuta elamine ei ole mitte maksuvaba eluruumi üüritehing vaid ikkagi käibemaksuga maksustatav omatarve. Kui vaadata Euroopa Kohtu asjasse puutuvaid lahendeid, siis tehingu kvalifitseerimisel on oluline üürilepingu olemasolu või selle puudumine.
Seotud lood
Kreeditarve väljastamise ja deklareerimise kohta on maksumaksjatel palju küsimusi. Kõik teavad, et kui kauba tarne on ebakvaliteetne või kaup tagastatakse, siis saab müüja esitada kreeditarve ja vähendada sellega maksustatavat väärtust. Samuti saab maksustatavat väärtust vähendada, kui teenus pole osutatud nõuetekohaselt või ei ole üldse osutatud.
Kinnisasja sisendkäibemaksu proportsiooni arvutamisel on ruutmeetripõhine arvestus lubatud, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Ernst ja Young Balticu juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling vastab teabevara nõuandekeskuse kasutajate küsimustele kinnisasja käibemaksuga maksustamise kohta.
Euroopa Liidu kohus tuletas meelde, millised on käibemaksu tunnused, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.