TLS-i § 53 sõnastuse puhul võib tekkida küsimus, kas käesoleva paragrahvi alusel tuleb lühendada ka tööpäeva, mis ei eelne vahetult uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale või jõululaupäevale. Sel aastal on võidupüha ehk jaanilaupäev pühapäeval, kas lühendatakse sellele eelnevat reedet?
Töölepingu seaduse eelnõu seletuskirja seisukoht on, et lühendamisele kuulub uusaastale (1.01), Eesti Vabariigi aastapäevale (24.02), võidupühale (23.06) ja jõululaupäevale (24.12) vahetult eelnev tööpäev, nagu see oli sätestatud varemalt kehtinud töö- ja puhkeaja seaduses.
Paljud ettevõtted on oma initsiatiivilt töötajatele seda võimalust pakkumas, kuigi seadusandlus selleks ei kohusta. Samas ei keela seadus kuidagi tööandjat oma töökorralduses töötajale soodsamaid tingimusi kehtestada.
Kui töö iseloomust tulenevalt on tööandjal siiski vaja, et töötaja töötaks tavapärase arvu tunde, on seda võimalik teha poolte kokkuleppel. Sellisel juhul tuleks viidatud kolme tundi vaadelda ületunnitööna ja tasustada vastavalt kas vaba aja andmise või rahalise hüvitusega, mis tähendab, et ületunnid tasustatakse 1,5 kordse töötasuga. Antud nõue kehtib vaid nendele töötajatele, kellel on graafiku järgne tööpäev võidupüha eelsel päeval, ehk sel aastal laupäeval 22. juunil.
Kokkuvõtvalt saavad lühendatud tööpäeva osaliseks jaanipäeva eelselt sel aastal töötajad, kelle töögraafik on ette näinud tööpäeva laupäeval või kelle tööandjad on otsustanud omal initsiatiivil eelnimetatud soodustust pakkuda.
Vaata selle aasta riigipühasid ja puhkepäevasid
SIIT!
Seotud lood
Jaanipäev ja võidupüha ei ole enam kaugel, mistõttu on õige aeg juhtida tähelepanu riigipühadel töötamisele. Kas ja millal on töötajal lühendatud tööpäev või õigus vabale päevale? Millised on erandjuhud? Arusaamatuste vältimiseks tasub tööandjal mõelda sellistele olukordadele varakult, kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
2020. aastal langeb 9 riigipüha argipäevale ja 3 nädalavahetusele. Tavapäraselt on Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale, jõululaupäevale ja uusaastale eelnev tööpäev kolme tunni võrra lühem.
Öötöö on töö ajavahemikul kella 22.00-st kuni 6.00-ni. Öötöö eest maksab tööandja töötajale üldjuhul 1,25-kordset töötasu kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
24., 25., 26. detsember ning 1. jaanuar on riigipühad, mis on reeglina töötajate jaoks vabad päevad. Tööandja majandustegevuse tõttu või kehtestatud tööajakava alusel riigipühal töötavatele inimestele peab tööandja maksma selle aja eest kahekordset töötasu. Riigipühade eel (23. ja 31. detsembril) tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.