Statistikaameti andmetel tõusid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 1,3 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes kiirenes hinnatõus 3,2 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon teenuste hinnatõusu kiirenemise tõttu 1,7 protsendini, mida võib seostada lihavõtete nihkumisega aprillikuusse.
Aasta alguse inflatsiooni iseloomustab suhteliselt suur kõikumine. Kui veebruaris alanes inflatsioon 2 protsendini, siis aprillis kiirenes taas üle 3 protsendi energia ja transporditeenuste kallinemise tõttu. Nafta hinnad on viimastel kuudel püsinud tõusutrendil geopoliitiliste pingete ning tootmiskärbete mõjul, millele lisandusid Ameerika Ühendriikide karmistunud sanktsioonid Iraani nafta eksportimisele. Lisaks on euro kurss nõrgenenud euroala kasvuväljavaadete halvenemise ja intressitõstmise edasilükkumise tõttu.
Transporditeenuste hindu mõjutab olulisel määral lennupiletite hindade suur kõikumine koolivaheaja ajastuse tõttu. Aprillis olid lennupiletid pea 30 protsenti kallimad kui aasta tagasi ning põhjustas teenuste hinnatõusu kiirenemise 4,6 protsendini.
Toiduainete hinnatõus kiirenes 3,6 protsendini, mille taga on suures osas mulluse põuase suve järelmõjud. Köögivilja hinnatõus on alates sügisest järkjärgult kiirenenud, ulatudes aprillis 31 protsendini. Aktsiisitõusude lõppemise tõttu on varasematel aastatel inflatsiooni kergitanud alkoholi hinnatõus peatunud.
Aprilli inflatsioon oli oodatust kiirem ning naftahindade püsimine praeguse ligikaudu 70 dollari taseme juures tähendab pea 10 protsendi võrra kõrgemat hinda võrreldes rahandusministeeriumi kevadise majandusprognoosi eeldustega.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.