Maksu- ja tolliamet sõlmis Airbnb-ga detsembris lepingu, mis muudab renditulu deklareerimise lihtsamaks, kuid mitte automaatseks. Ettevõtluskõrgkooli Mainor maksuõppejõu Janus Paurmani sõnul võib paljudele sellega ekslikult tunduda, et Airbnb-ga teenitud tulult maksu maksmine on vabatahtlik, mis võib aga inimesele endale kurjalt kätte maksta.
- Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk Foto: scanpix
Jaanus Paurmani sõnul läks maksuameti sõlmitud lepingu kommunikatsioon nihu, sest kõlama jäi nagu oleks Airbnb ja sarnaste majutusvahenduse platvormidelt teenitud tulu deklareerimine valikuline, kuid tegelikult on vabatahtlik ainult andmete automaatne edastamine. “Pole saladus, et palju Airbnb kasutajaid jätab oma tulu deklareerimata lootuses, et maksuametil pole nii palju ressurssi, et kõiki kontrollida,” rääkis Paurman.
Maksuameti hinnangul on kogu üüritulu maksuauk 20 miljonit eurot aastas. “Kui käest-kätte korteri üürimist on keeruline tõendada, siis läbi elektroonilise platvormi tehtud maksed on väga selgelt näha ning mingit käsitsi kontrolli ei peaks tegema,” ütles Paurman.
“Kõigile osapooltele oleks selgem ja lihtsam, kui Airbnb andmed saadetaks kohustuslikus korras otse maksuametile, nagu näiteks palgatulu. Tehniliselt mingit takistust pole ja riik saaks sellest valdkonnast automaatselt täieliku ülevaate ning ka parema maksulaekumise,” põrutas Paurman.
Kuigi praegu võib tekkida tunne, et midagi ei juhtu, kui Airbnb tulu deklareerimata jätta, ei soovita Mainori õppejõud seda kindlasti teha. “Kõigi maksete ajalugu on elektrooniliselt olemas ning maksuamet saab need iga aeg läbi vaadata. Siis tuleb aga takkajärgi juba ära maksta kogu summa koos trahvidega,” hoiatas Paurman.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.