Probleemideta andmetöötluse olulisemateks põhimõteteks on eesmärgipärasus ja seaduslikkus. Kui soovite andmeid näiteks koguda, avalikustada ja säilitada, tuleb leida nendeks toiminguteks vastavad õiguslikud alused. Näiteks, kui ühe inimese andmeid vajate kolmeks eesmärgiks, peab olema kolm õiguslikku alust.
- Kuidas töödelda andmeid nii, et probleeme ei tuleks? Foto: pixabay
Kõige lihtsam on vastata iseendale, kas iga toiming vastab esmalt eesmärgipärasuse ja seejärel seaduslikkuse põhimõttele. Kindlasti tasub meeles pidada, et õiguslik alus saab tulla enamasti kas seadusest, lepingu täitmisest või inimese käest saadud vabatahtlikust nõusolekust.
Vaata lisaks:
Häid nõuandeid probleemivabaks andmetöötluseks raamatupidaja vaatenurgast jagatakse veebiseminaril
Mida peab raamatupidaja teadma uuest andmekaitse seadusest?Lisainfo ja registreerimine
SIIN.
Andmetöötluses on mõistlik järgida ka läbipaistvuse nõuet ehk teisisõnu teha toimingute kirjeldus inimestele kättesaadavaks ning arusaavaks. Oluline on alati tagada ka turvalisus.
Kokkuvõttes on mõistlik andmeid töödelda sama vastutustundlikult nagu käiksite ümber oma isikliku varaga. Mida hoolsam olete, seda väiksem on tõenäosus probleemide tekkimiseks.
Andmekaitse Inspektsioon on koostanud isikuandmete töötleja üldjuhendi, millega saab tutvuda
SIIN.
Rohkem küsimusi ja vastuseid erinevate andmekaitsega seotud teemade kohta leiad
SIIT.
Allikas: Andmekaitse Inspektsioon
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.