Maksu- ja tolliametil on nüüd kasutusel mitu uut rahvusvahelise kaubandusega seotud ettevõtete tegevust lihtsustavat arendust, suurim neist on Eesti tollitariifistiku infosüsteem, mille Eesti tegi esimese EL-i riigina kättesaadavaks nutirakenduses.
- MTA uued nutilahendused Foto: https://pixabay.com
Eesti Tollitariifistiku (ETT) infosüsteem annab ettevõtjale lihtsustatult ülevaate, mis nõudeid tuleb kauba eksportimisel või importimisel täita ja milliseid makse maksta.
„Ettevõtja jaoks on kindlasti kõige suurem uuendus ETT nutirakendus, mis on esimene Euroopas. Selle abil saab ligi paarikümne tuhande kaubakoodi seast otsida üles see õige ja seda ka tekstiotsinguga. Samuti ütleb süsteem, kas kaubal on mingid erinõuded ja millised on maksud,“ selgitas maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja
Urmas Koidu. Nutirakenduse leiate
SIIT.
Ka infosüsteemi ennast on täiendatud mitme mugavusteenusega, näiteks saab andmeid failidena alla laadida ja välja trükkida. Selle aasta jooksul laieneb oluliselt ka automaatse andmevahetuse võimalus x-tee kaudu ETT ja ettevõtete süsteemide vahel.
Teise uue arendusena on nüüd võimalik sularaha deklareerida elektroonselt. Kui inimene plaanib üle piiri tuua rohkem kui 10 000 eurot, siis uus sularaha deklaratsiooni rakendus võimaldab summa lihtsalt arvutit või mobiili kasutades deklareerida elektroonselt juba enne piirile jõudmist. Selleks tuleb sisse logida e-maksuametisse/e-tolli ja valida e-tolliteenused. „Deklaratsiooni esitamine võtab aega mõne minuti, piiril piisab vaid oma nime ütlemisest,“ kirjeldas Koidu.
Kolmandana uuenes tollikontrolli infosüsteem, kus klient saab nüüd reaalajas ülevaate temaga seotud kontrolli käigus vormistatud dokumentidest ja ametnikul tekib elektrooniline töölaud kontrolli ülesannetest. Infosüsteemi arendajaks oli Icefire ja selle valmimist toetati 500 000 euroga Euroopa Regionaalarengu Fondist. Sularaha deklaratsiooni rakendust arendas Cybernetica ja seda toetati 64 000 euroga samast fondist. ETT infosüsteemi uuendus maksis 1,9 miljonit eurot ja selle arendas samuti Cybernetica.
Allikas: maksu- ja tolliamet
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.