• 09.05.16, 11:19
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehituseks ettevalmistamine käibemaksu vaatenurgast

Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling selgitab,et ehitamiseks ettevalmistamine on kinnisasjaga seotud käive, mis tuleb alati maksustada kinnisasja asukoha riigis. Mis on aga ehitamiseks ettevalmistamine?
Ehituseks ettevalmistamine käibemaksu seisukohast
  • Ehituseks ettevalmistamine käibemaksu seisukohast Foto: Raul Mee
Seadus: Käibemaksuseaduse (KMS) § 10 lg 2 p 1 kohaselt on ehituseks ettevalmistamine kinnisajaga seotud käive, mis maksustatakse alati kinnisasja asukohariigis.
Selline regulatsioon põhjustab tihti teiste riikide ettevõtjatele Eestis käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustuse. Seda siis olukorras, kus teise riigi ettevõtja osutab siin Eestis asukohaga seotud teenust isikule, kes ei ole maksukohustuslane ja ei oma õigust saadud teenust pöördmaksustada. Kui eelmisel korral käsitlesime ehitusteenuse mõistet, siis seekord liigume ühe sammu ettepoole. Mis võiks olla ehituseks ettevalmistamine? Kui kaugele ja mis ulatuses me võime enne reaalset ehitustegevust minna ja väita, et tegemist on ehitamiseks ettevalmistamisega?
Ettevalmistamine on abinõu, mis loob eeldused
Eestis ehitamiseks tuleb taotleda kohalikult omavalitsuselt ehitusluba. Ehitusloa mõiste on toodud ehitusseadustikus §38, mille kohaselt on ehitusluba kohaliku omavalitsuse nõusolek selleks, et püstitada ehitusloale märgitud ehitis ja ehitise teenindamiseks vajalikke rajatisi; laiendada ehitusloale märgitud ehitist või selle osa; rekonstrueerida ehitusloale märgitud ehitis või selle osa; lammutada ehitusloale märgitud ehitis või selle osa. Ehk siis teatud ehitisi ei saa ehitada ilma ehitusloata, mille tõttu on loogiline, et ehitusloa taotlemine on ehitamiseks ettevalmistamine.
Ehitada tuleb ehitusprojekti kohaselt, järgides ehitise ja ehitamise kohta kehtivaid nõudeid. Nõuded selle kohta on kehtestatud ehitusseadustikus §12. Ehitatav ehitis, asjakohasel juhul ka ehitamine, peab olema kooskõlas ehitise asukohaga seonduvate kitsenduste ja planeeringuga. Detailplaneeringu puudumisel peab ehitatav ehitis olema kooskõlas üldplaneeringuga ja projekteerimistingimuste olemasolu kohustuse korral ka projekteerimistingimustega. Mille tõttu saab väita, et projekteerimine ja ka kõik projektiga seotud tööd on kinnisasjaga seotud teenused.
Ettevalmistamine on Eesti keele seletava sõnaraamatu kohaselt on abinõu, mis loob eeldused millegi toimumiseks ehk ettevalmistustööd. Seega peavad ehituse ettevalmistamiseks olevad teenused looma eeldused reaalse ehitustöö toimumiseks. Ehituse ettevalmistavaks tegevuseks võib lugeda ka detail- või üldplaneeringu tegemist. Ehitusseadustiku alusel peab enne ehitamise alustamist ehitamise aluseks oleva ehitusprojekti nõuetele vastavust kontrollima ehitusprojekti koostajast sõltumatu pädev isik. Isik on pädev, kui tal on töö eripärale vastav kvalifikatsioon. Seega võib ka pädeva isiku poolt ekspertiiside koostamist ning sellega seonduvaid tegevusi pidada ehituse ettevalmistavaks tegevuseks.
Kokkuvõtteks: ehitamiseks ettevalmistamine on nii projekteerimine, planeeringute tegemine ja ka ehitusloa taotlemine. Kindlasti tuleb meeles pidada, et ehitamiseks ettevalmistamine on kinnisasjaga seotud käive, mis tuleb alati maksustada kinnisasja asukoha riigis. Eestis asuva kinnisasjaga seotud teenused tuleb alati maksustada Eestis 20% käibemaksuga. Kuna KMS § 3 on sätestatud küllaltki ulatuslik pöördmaksustamise võimalus, siis olukorras, kus välisriigi ettevõtja selliseid teenuseid Eestis kohalikule maksukohustuslasele osutab, ei teki tal Eestis käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustust.
Loe lisaks: Ehitusteenuse käibemaksustamine
Vaata lisaks: Veebiseminar: Kinnisasjaga seotud teenuste käibemaksustamine
 
Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele