Äripäeva raamatuklubis ilmus Google’i personalijuhi Laszlo Bocki raamat, mis avab selle ülieduka ettevõtte kohati esmapilgul lausa hämmastavaid põhimõtteid, näiteks „Võta juhtidelt ära võim alluvate üle“ või „Maksa ebaõiglaselt“.
Laszlo Bock on kirjutanud suurepärase raamatu „Töö ruulib!”. Etteruttavalt ütlen, et tegemist on ühega parimatest juhtimisraamatutest! Raamat annab ülevaate, kuidas 16 aastaga on ühest idufirmast saanud maailma väärtuslikumaid ettevõtteid (Forbesi pingereas 3. kohal), kus töötab rohkem kui 50 000 inimest. Google on Laszlo tööajal vähemalt sada korda tunnistatud parimaks tööandjaks.
Kõik soovitused on tõestatud
Laszlo kirjutab selgelt, ilma ameerikaliku sõnavahuta, millised juhtimispõhimõtted töötavad ja millised mitte. Raamatule lisab praktilist väärtust kindlasti ka see, et põhimõtete ja süsteemide efektiivsuse kinnituseks kasutab Laszlo Bock järjekindlalt teaduslikke fakte ja uuringute tulemusi. Näiteks väidet „Anna inimestele rohkem vabadust” kinnitavad konkreetsed uuringud ja mõõdetavad tulemused. Hea on see, et autor näitab: hea juhtimine ei maksa palju (tihti mitte midagi), kuid loob väga palju väärtust.
Põhimõtted on järgimiseks
Suur osa raamatus kirjeldatud juhtimispõhimõtetest on sellised, millega juhid nõustuvad, kuid mida nad praktikas ei järgi. Näiteks: „Palka üksnes neid, kes on sinust paremad”. Olen järjekindlalt ka ise soovitanud kasutada värbamisel sama põhimõtet. Üldjuhul on juhid nõus, kuid töö käigus leitakse mitmeid põhjusi, miks teha järeleandmisi. Just nimelt põhimõtete järeleandmatu järgimine on väärtus, mida raamatut lugedes oluliseks saab pidada. Veidi teistmoodi öeldes: kultuur on tähtsam kui strateegiad. Kultuur algab aga põhimõtetest.
Raamat kõigile arenejatele ja arendajatele
Raamatu teevad suurepäraseks mõnusad ja väärtust lisavad illustratsioonid – need on hoolikalt valitud just nimelt nii, et teevad esitatud põhimõtted ja tehnikad arusaadavaks ja meeldejäävaks. Nii mõndagi seisukohta võib mõnel juhil olla valus lugeda („me teame, et vahendusportaalid ei tööta, sest me proovisime neid”), kuid lõppkokkuvõttes aitab leida oma ettevõttes uusi lahendusi.
Kui hoolikalt lugeda, siis võib see raamat olla väga hea praktiline ja teaduslikult põhjendatud õpik. Siit leiab juhtnööre, kuidas paremini juhtida („koolitamine on lihtsalt öeldes üks kõige suurema mõjuga tegevusi, mida juht võib läbi viia”), kuidas organiseerida personalitööd („ärge laske juhtidel meeskondade palkamise otsuseid üksipäini langetada”), kuidas teha otsuseid („iga otsuse langetamine vähendab järgmiste otsuste langetamise suutlikkust”), ja palju muudki.
Soovitan seda raamatut kindlasti lugeda nii kõigil juhtidel kui ka personalitöötajatel (kes inimeste arendamisega tegelevad).
Autor: Mihkel Pärjamäe, Invicta OÜ juhtimistreener
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.